Znaleziono oryginalną mapę do „Władcy Pierścieni”

123rf.com

W Wielkiej Brytanii natrafiono na wyjątkowy szkic wykonany przez Tolkiena – pomiędzy kartkami książki odnaleziono mapę Śródziemia.
„The Guardian” informuje o niespotykanym znalezisku. W egzemplarzu „Władcy Pierścieni” wydanym przez oficynę Allen & Unwin w 1970, który znajdował się w antykwariacie, natrafiono na mapę naszkicowana ręką samego autora powieści wraz z notatkami. Z opisu szkicu wynika, że miasteczko Hobbitów znajduje się na tej samej wysokości co Oxford oraz pozostałe odniesienia geograficzne, które zainspirowały Tolkiena: Cypr, Belgrad, Jerozolima. Na podstawie znaleziska można też przypuszczać, że miasto-twierdza Minas Tirith, pochodzi od włoskiej Rawenny, a nie, jak dotychczas sądzono, od Florencji.

reklama

Sian Wainwright ze znanej firmy księgarskiej Blackwell zwraca uwagę, że mapa jest bardzo drobiazgowa. Dowodzi wielkiego zaangażowania i kreatywności. Tolkien nie zgadzał się na żadne odstępstwa od swojej wizji, praca z nim była na pewno czymś wyjątkowym, ale i wyczerpującym. Podobne wrażenie miała Pauline Baynes, autorka doskonałych ilustracji do wydania z 1970. W swoim dzienniku pod datą 21 sierpnia 1969 opisała wizytę w domu pisarza w Bournemouth – nazwała go nieskłonnym do współpracy.

Zdaniem ekspertów szkic wraz z notatkami to prawdopodobnie najcenniejszy przedmiot związany z Tolkienem, który pojawił się w ciągu ostatnich 20 lat. Wkótce Mapa Środziemia trafi do sprzedaży. Zostanie wystawiona w cenie 60 tys funtów.