Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
28 października 2015 in Kultura by redakcja

Znaleziono oryginalną mapę do „Władcy Pierścieni”

W Wielkiej Brytanii natrafiono na wyjątkowy szkic wykonany przez Tolkiena - pomiędzy kartkami książki odnaleziono mapę Śródziemia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„The Guardian” informuje o niespotykanym znalezisku. W egzemplarzu „Władcy Pierścieni” wydanym przez oficynę Allen & Unwin w 1970, który znajdował się w antykwariacie, natrafiono na mapę naszkicowana ręką samego autora powieści wraz z notatkami.  Z opisu szkicu wynika, że miasteczko Hobbitów znajduje się na tej samej wysokości co Oxford oraz pozostałe odniesienia geograficzne, które zainspirowały Tolkiena: Cypr, Belgrad, Jerozolima. Na podstawie znaleziska można też przypuszczać, że miasto-twierdza Minas Tirith, pochodzi od włoskiej Rawenny, a nie, jak dotychczas sądzono, od Florencji.

Sian Wainwright ze znanej firmy księgarskiej Blackwell zwraca uwagę, że mapa jest bardzo drobiazgowa. Dowodzi wielkiego zaangażowania i kreatywności. Tolkien nie zgadzał się na żadne odstępstwa od swojej wizji, praca z nim była na pewno czymś wyjątkowym, ale i wyczerpującym. Podobne wrażenie miała Pauline Baynes, autorka doskonałych ilustracji do wydania z 1970. W swoim dzienniku pod datą 21 sierpnia 1969 opisała wizytę w domu pisarza w Bournemouth – nazwała go nieskłonnym do współpracy.

Zdaniem ekspertów szkic wraz z notatkami to prawdopodobnie najcenniejszy przedmiot związany z Tolkienem, który pojawił się w ciągu ostatnich 20 lat. Wkótce Mapa Środziemia trafi do sprzedaży. Zostanie wystawiona w cenie 60 tys funtów.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI