Zwycięzcy 14. WATCH DOCS!

mat.pras. 14. WATCH DOCS

Zakończył się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Nagrodę główną otrzymali twórcy obrazu „Rich Hill” – Andrew Droz Palermo i Tracy Droz Tragom. Nagroda publiczności trafiła do rąk Frode Fimlanda za dokument „Rodzeństwo jest na zawsze”.

Jury festiwalu Festiwalu składzie: Sinai Abt, Gennady Kofman, Dorota Masłowska, Dominika Prejdova i Toril Simonsen, uzasadniło swój wybór w następujący sposób. „Udowadnia, że naruszenia praw człowieka zdarzają się nie tylko w sytuacjach głębokich kryzysów, ale właściwie wszędzie wokół nas. Film portretujący zdeprawowane społeczeństwo, gdzie ci najbardziej bezbronni otrzymują najmniej wsparcia. Urzekających bohaterów filmu obserwuje tu kamera, która wydaje się być zawsze obecna, we właściwym miejscu o właściwym czasie”.

reklama

Jurorzy przyznali także dwa wyróżnienia: Eszter Hajdú za film „Wyrok na Węgrzech” widząc w nim „radykalny przykład cinéma vérité. Film o formie idealnie dopasowanej do treści. Precyzyjny styl i przyjęta metoda pracy pozwoliły stworzyć dokumentalne świadectwo głęboko zakorzenionego w społeczeństwie rasizmu” oraz Talalowi Derkiemu za film „Powrót do Homs, który ukazuje „filmowany z bliska, poruszający obraz człowieczeństwa podczas wojny. To surowy, wstrząsający i odważny dokument, będący niezwykłym osiągnięciem sztuki filmowej”.

Filmy „Rich Hill” oraz „Wyrok na Węgrzech” można oglądać on-line na stronie festiwalu

mat.pras.WATCH DOCS