Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

1 kwietnia 2014 in Kultura by agnieszka-gortatowicz

Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei – zbiór reportaży Izy Michalewicz

Poruszające reportaże Izy Michalewicz publikowane wcześniej publikowane w prasie trafiają do czytelnika w nowej książce Wydawnictwa Zwierciadło. Agnieszka Gortatowicz pyta autorkę o to, co dają opowieści o stracie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Po czym poznaje pani dobry temat na reportaż?

Po zapachu. Dosłownie. Ja po prostu nie wiem, w jaki sposób, ale wyczuwam historie, które warto opisać. Taka historia zazwyczaj ma bohatera, który stoi w obliczu jakiegoś trudnego, czasami ostatecznego wyboru. I w którym czytelnik ma okazję się poprzeglądać: oburzyć, wściec, zachwycić albo zwyczajnie mu współczuć. Od dłuższego czasu mam ten luksus, że dobre tematy same mnie znajdują. I to jest wspaniałe.

Czy są jacyś bohaterowie, o których nie potrafi pani zapomnieć?

Jolanta Brzeska. Niesamowita, waleczna kobieta, która zasługuje na to, żeby rozwiązać tajemnicę jej śmierci. Ta śmierć do dziś jest dla mnie zagadką. Tomek, chłopak z mojego reportażu „Skłóceni z rakiem”. Pisałam o nim siedem lat temu. To dla osoby chorej onkologicznie szmat czasu. Dostałam zadanie od mojej redaktorki, żeby dowiedzieć się, czy żyje. Potworny stres. Odkopałam stary telefon w jednym z moich wielu kalendarzy i zadzwoniłam. Odebrał. Jaka to była radość! Albo Zosia, prostytutka („Wieś różowych latarni”). Ciekawa jestem, co dzisiaj dzieje się z nią i jej synem. Ksiądz, który napadł na bank: jak poradził sobie ze swoim życiem? Pracownica TP, która wyskoczyła przez okno swojego gabinetu, bo nie mogła w pracy poradzić sobie ze stresem i poczuciem upokorzenia – jak żyje? Lista jest naprawdę długa.

Co chce pani przekazać swoim czytelnikom – poza samą historią?

Żeby nigdy w życiu, niezależnie od tego, co ich spotka, nie poddawali się w swoich dążeniach, marzeniach, chorobie czy nieszczęściach. Zawsze jest jakieś „jutro”.

Iza Michalewicz, dziennikarka, laureatka nagrody Grand Press za reportaż prasowy w 2011 r. Współautorka bestsellerowej biografii Violetty Villas – „Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia”. Zbiór reportaży „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” ukazuje się nadkładem Wydawnictwa Zwierciadło. Do kupienia w naszej księgarni.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI