Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
13 marca 2016 in Styl Życia by redakcja

4 sposoby, żeby pracować bardziej efektywnie

Według badań amerykańskich naukowców kilkanaście minut snu w ciągu dnia potrafi zdziałać cuda: poprawić pamięć, szybkość podejmowania decyzji, zwiększyć produktywność i  kreatywność czy złagodzić objawy stresu, co ma ogromny wpływ na naszą pracę. A jeśli nie możemy się zdrzemnąć?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Ekspert Grupy Pracuj, Sabina Dąbrowska-Olbryś poleca skuteczne sposoby, aby poprawić swoją efektywność.

Porusz swój umysł
Okazuje się że ruch wspomaga proces zapamiętywania, a co się z tym wiąże – może mieć duży wpływ na efektywność rozwiązywania problemów i wspomagać  pomysłowość. Dlatego nie bójmy się wstać od biurka. Nawet najlepiej dobrane krzesło nie uchroni nas przed bólem pleców, jeśli będziemy siedzieć non stop przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Co 1-1,5 godziny warto zrobić przerwę do komputera. Najlepiej wykorzystać ten czas na kilka głębokich oddechów przeponowych albo zrobić kilka ćwiczeń rozciągających.W ten sposób dotlenimy mózg i rozruszamy zastane mięśnie.

Wykorzystaj przerwę
Przerwę obiadową wykorzystujesz, żeby nadrobić zaległości, odpisać na maile albo dokończyć prezentację? Nie tędy droga. Przerwę należy faktycznie wykorzystać na relaks i regenerację. Najlepiej zacząć od głębokiego oddechu i rozluźnienia ciała. Po dobrze wykorzystanej przerwie jesteśmy w stanie mądrze zarządzić drugą połową dnia i optymalnie rozplanować kolejne zadania. Nie bierzmy na lunch laptopa, telefon zostawmy w biurze lub po prostu go wyłączmy. Praca połączona z jedzeniem nie tylko wcale nie pozwala zaoszczędzić czasu, ale też prowadzi do utrwalania złych nawyków żywieniowych, które nie służą naszemu zdrowiu.

Zdrowe otoczenie
Nie warto zmuszać się do podporządkowania się jednolitym regułom – dobrze jest jednak zastanowić się, jak wzmocnić koncentrację, ułatwić szukanie potrzebnych rzeczy, by zaoszczędzić czas i działać wydajniej. Być może przyda się lepsze zaplanowanie przestrzeni, w której pracujemy. Najlepiej zacząć od uporządkowania biurka: usunięcia z blatu wszystkiego, co nie jest absolutnie niezbędne; pogrupowania przedmiotów; utrzymania czystości – to wszystko pozwala szybciej znaleźć potrzebne rzeczy, chroni przed niepotrzebnym stresem i w efekcie służy bardziej efektywnej pracy.

Odpocznij … od pracy
Relaks to trudna sztuka, a nadmiar obowiązków często nie pozwala się skutecznie oderwać od zawodowej rzeczywistości. Aby móc pracować efektywnie, musimy jednak znaleźć czas oraz sposób na prawdziwy i wartościowy wypoczynek. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam znaleźć „zen”.

Po pierwsze, praca zostaje w pracy: jeśli nie jest to sytuacja podbramkowa, starajmy się zostawić służbowy komputer w pracy, a komórkę w weekend chowajmy do szuflady. Po drugie, znajdźmy coś, co wpływa na nas relaksująco. Po trzecie, starajmy się w trakcie czasu wolnego od pracy zwolnić tempo. Nie nadrabiajmy zaległości urzędowych, nie próbujmy w jeden dzień nadrobić zaległości z całego tygodnia, po prostu postarajmy się zwolnić nieco tempo, a nawet… ponudzić się.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI