1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

5 najbardziej interesujących polskich miast na weekendowy wypad

torun,poland
torun,poland
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Ogrom pracy oraz innych codziennych obowiązków przytłacza i sprawia, że czasem masz ochotę powiedzieć STOP. To zrozumiałe. Raz na jakiś czas warto zwolnić i zrobić dwa kroki w tył, aby później móc iść do przodu z jeszcze większą siłą.

Najlepszą receptą na przemęczenie jest weekendowy wyjazd, który pozwoli naładować akumulatory, zmienić otoczenie i tym samym choć na chwilę oderwać się od szarej codzienności i problemów jej towarzyszących. Masz w perspektywie wolny weekend, ale ani jednego pomysłu, co z nim zrobić? Polska to piękny kraj, który oferuje bardzo wiele – wystarczy chcieć. Oto pięć interesujących polskich miast, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających turystów:

Kraków – duchowa i kulturalna stolica Polski

Kraków przez wielu uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast kraju. Choć obecnie już nie pełni roli formalnej stolicy Polski, na zawsze pozostanie jej duchowym i kulturalnym sercem. Gdzie leży Kraków, co koniecznie musisz o nim wiedzieć, co zobaczyć?

Położenie

Kraków położony jest w południowej Polsce, w województwie małopolskim, nad Wisłą. Miasto znajduje się na styku kilku krain geograficznych. Najbardziej znaną i cenioną za ogromne walory przyrodnicze jest Jura Krakowsko-Częstochowska. W jej południowej części, zaledwie 16 km od Krakowa, rozciąga się malowniczy Ojcowski Park Narodowy.

Tego musisz spróbować

Najbardziej charakterystycznymi produktami regionalnymi są: słynny obwarzanek krakowski i chleb prądnicki. Oba wpisane do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Co ciekawe, oryginalny obwarzanek powinien mieć średnicę pomiędzy 12 a 17 cm, musi ważyć średnio 80-120 gramów, a grubość jego splotu ma wynosić 2 do 4 cm.

Zabytki i atrakcje

Prawdziwą dumą Krakowa i jego znakiem rozpoznawczym jest majestatyczny Zamek Królewski na Wawelu oraz całe Stare Miasto. Warto jednak sięgnąć nieco dalej i poznać także inne zabytki Krakowa. Ciekawą propozycją jest zwiedzenie Krypty Zasłużonych na Skałce, która mieści się w podziemiach kościoła paulinów. Spoczywają w niej zasłużeni Polacy, jak m.in. sam Jan Długosz czy Stanisław Wyspiański. Warto zajrzeć do Muzeum Książąt Czartoryskich, jednego z najstarszych w Polsce, założonego w 1878 roku.

Zwiedzanie muzeum to nuda? Na pewno nie w Krakowie, gdzie można odwiedzić niezwykłe Muzeum Pinball lub do Muzeum Witrażu. Inna ciekawa propozycja to wycieczka statkiem po Wiśle, w czasie której można podziwiać malownicze widoki. Miłośnicy zagadek i mocniejszych wrażeń mogą natomiast zajrzeć do Exit Room (przy ulicy Floriańskiej). Świetna zabawa i emocje gwarantowane.

Gniezno – odkryj miasto św. Wojciecha

Gniezno to wyjątkowy zakątek na mapie Polski. To właśnie to miasto było pierwszą stolicą, miejscem słynnego zjazdu i koronacji polskich królów.

Położenie

Gniezno położone jest w województwie wielkopolskim, nieopodal granicy z województwem kujawsko-pomorskim, na Pojezierzu Wielkopolskim. Miasto zostało wzniesione na siedmiu wzgórzach, tak samo jak Rzym.

Tego musisz spróbować

Wielkopolska kuchnia regionalna jest niezwykle ciekawa i różnorodna. Będąc w tym zakątku kraju warto spróbować interesujących zup, jak zupa z kapusty włoskiej lub zupa z dyni. Miłośnicy mięs koniecznie zaś powinni sięgnąć po golonkę z grochem i kapustą.

Zabytki i atrakcje

Gniezno jednoznacznie kojarzy się ze słynną katedrą gnieźnieńską, czyli bazyliką prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To właśnie tu koronowani byli królowie Polski. Budowla uznana jest za pomnik historii. Wznosi się ona na Wzgórzu Lecha, które jest najstarszą częścią miasta. Poza licznymi zabytkowymi kościołami, w Gnieźnie warto zobaczyć również m.in. ciekawy gnieźnieński Rynek oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Miasto otoczone jest licznymi jeziorami i terenami zielonymi, które sprzyjają rekreacji. Na terenie Gniezna wytyczono wiele szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Warto zajrzeć do kilku parków miejskich, z których największym jest park im. gen. Władysława Andersa.

Gdańsk – odkryj bursztynowe miasto

Gdańsk jest jednym z najciekawszych miast położonych nad Morzem Bałtyckim. Jest to miasto wyjątkowo uniwersalne, które sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagających turystów.

Położenie

Gdańsk mieści się w województwie pomorskim, nad Zatoką Gdańską, na Żuławach Wiślanych. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto.

Tego musisz spróbować

Choć pobyt nad morzem kojarzy się większości turystom głównie z zajadaniem się świeżymi rybami z frytkami i sałatką, Gdańsk i okolice mają swoją długą tradycję kulinarną, która nie opiera się wyłącznie na darach morza. Równie mocno czerpie bowiem z okolicznych jezior i lasów. Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba skosztować przygotowywanego w tradycyjny sposób gdańskiego klopsa z wołowiny. Kuchnia kaszubska jest bardzo bogata w dania m.in. na bazie ziemniaków. Warto zatem spróbować takich potraw jak plińce czy kaszubska kiszka

Zabytki i atrakcje

Jak każde inne miasto, tak i Gdańsk ma swój „znak rozpoznawczy”, którym bez dwóch zdań są takie zabytki jak bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy słynny Żuraw. Spacerując ulicami zabytkowego Głównego Miasta trzeba zwrócić uwagę na liczne bramy miejskie, baszty i piękne kamienice. Ciekawą propozycją jest wycieczka na Wyspę Spichrzów oraz zwiedzanie dzielnicy Oliwa, gdzie mieści się archikatedra oliwska otoczona malowniczym parkiem Oliwskim.

Toruń – miasto Kopernika czeka na odkrycie

Toruń to niesamowicie urokliwe miasto, jedno z najstarszych w Polsce. W swoim regionie pełni rolę ważnego ośrodka naukowego, kulturalnego, turystycznego i gospodarczego. Kojarzony jest głównie ze słynnym astronomem Mikołajem Kopernikiem. Co jeszcze musisz wiedzieć o Toruniu?

Położenie

Miasto zlokalizowane jest w północnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim. Niezwykłe w położeniu Torunia jest już samo to, że jego część lewobrzeżna mieści się na Kujawach, natomiast część prawobrzeżna na… Pomorzu. Miasto położone jest nad rzekami Drwęcą i Wisłą. Obszar Torunia pokrywają trzy różne krainy historyczne, takie jak ziemia dobrzyńska, ziemia chełmińska oraz Kujawy.

Tego musisz spróbować

Toruń kojarzony jest głównie z toruńskimi piernikami i słusznie, bowiem tradycja ich pieczenia liczy sobie już blisko 700 lat! Ale to nie jedyny przysmak właściwy dla tego miasta i regionu. Warto spróbować np. smażonego sera z kminkiem, białej kiełbasy w słoiku czy ziemniaczano-dyniowych pączków.

Zabytki i atrakcje

Największym dobrem Torunia jest średniowieczny zespół miejski, który jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych w Polsce. W całości wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pozostając natomiast w temacie pierników, koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika.

Inne ciekawe obiekty godne odwiedzenia to: Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, średniowieczna baszta miejska zwana Krzywą Wieżą i niesamowicie interesujące Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które stanowi atrakcję dla całej rodziny.

Tu odpoczniesz

Toruń to miasto, w którym trzeba się zatrzymać na dłużej, a wygodny pobyt i pełen relaks zapewni hotel ibis mieszczący się nieopodal toruńskiej Starówki.

 

Wałbrzych – jedno z najbardziej tajemniczych miast Polski

Wałbrzych to miasto wyjątkowo tajemnicze, owiane legendami. Co koniecznie musisz zobaczyć, zatrzymując się na weekend w Wałbrzychu?

Położenie

Wałbrzych historycznie spoczywa na Dolnym Śląsku. Położony jest w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych, nad Pełcznicą. Część granic administracyjnych miasta wytyczona jest naturalnymi grzbietami gór.

Tego musisz spróbować

Każdy miłośnik ryb koniecznie musi spróbować typowo dolnośląskich potraw, takich jak wędzony karp czy zupa rybna z lina. Inną ciekawą propozycją jest śląska rolada z prawdziwego zdarzenia z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą. Warto skusić się również na królika duszonego ze śliwkami. Na deser idealne będzie ciasto drożdżowe z cynamonową posypką.

Zabytki i atrakcje

Najsłynniejszą dzielnicą Wałbrzycha jest Książ, a w niej oczywiście zamek o tej samej nazwie. Jest to miejsce niezwykłe, owiane tajemnicą, które zdecydowanie trzeba zwiedzić. Nie mniej niezwykłym miejscem jest zabytkowa, jedna z najstarszych w Polsce palmiarnia – znajduje się w części miasta o nazwie Lubiechów.

Warto zajrzeć również do pałacu Albertich, który mieści obecnie Muzeum Okręgowe oraz do Muzeum Przemysłu i Techniki, które urządzone jest na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają natomiast do dyspozycji ponad 100 km tras rowerowych utworzonych wokół Wałbrzycha i oczywiście liczne górskie szlaki.

Polska to wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Doskonałym przystankiem podczas ich zwiedzania są komfortowe na każdą kieszeń. Serdecznie zapraszamy!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze