5 wskazówek jak rozwinąć swoją karierę

fot.123rf

W większości firm mamy do czynienia z dwoma typami pracowników – tymi, którzy lubią swoją pracę, czują się w niej spełnieni i niczego nie chcieliby w tej kwestii zmieniać oraz z tymi, którzy po pewnym czasie zaczynają szukać nowych wyzwań. Dla tych drugich rozwój, zdobywanie nowych umiejętności, podejmowanie nowych wyzwań jest niezbędny do życia. Jeśli należysz do grupy pragnącej piąć się po szczeblach kariery, zastosuj się do 5 poniższych porad.

  1. Daj się poznać pracodawcy

Zanim zaczniemy wysyłać CV warto zastanowić się, czy aby awansować na pewno konieczna jest zmiana firmy. Być może istnieje możliwość dalszego rozwoju w środowisku, które jest nam znane. Jak to zrobić? Czasem wystarczy po prostu dać się poznać swojemu przełożonemu. Pokazać mu, że dzięki doświadczeniu, którego dostarczyło nam obecne stanowisko staliśmy się ekspertem w swojej dziedzinie. Warto również wykazać zaangażowanie w wykonywaną pracę, a zadania realizować rzetelnie. Przełożony powinien zauważyć, że jesteśmy gotowi na podjęcie nowych, bardziej odpowiedzialnych zadań.

  1. Wybierz właściwy moment

Jeśli okaże się, że obecne stanowisko nie daje możliwości rozwoju, warto rozważyć zmianę pracy. Róbmy to jednak w odpowiednim momencie, dbając uprzednio o nasze finanse. Jeśli firma, w której pracujemy stosuje system bonusów kwartalnych, najlepszym miesiącem do zwolnienia się z pracy jest ten, w którym otrzymaliśmy premię. Znalezienie zatrudnienia, która będzie nas satysfakcjonowało może zająć dużo czasu, dlatego warto ułożyć sobie strategię finansową. Częstym błędem jest zwolnienie się bez odpowiedniego zaplecza finansowego. A to może prowadzić do podjęcia jakiejkolwiek pracy w momencie, kiedy nasze środki finansowe znacznie się skurczą. Dobre planowanie da komfort bezpiecznego szukania nowego, satysfakcjonującego zajęcia.