Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Agnieszka Sienkiewicz o solidarności kobiet

Zdaniem Agnieszki Sienkiewicz gubi nas nieżyczliwość i bezsensowny krytycyzm, a ratują bliskie – siostrzane i przyjacielskie więzi. – Nikomu tak wiele nie zawdzięczam, jak kobietom – wyznaje. W rozmowie z Hanką Halek przekonuje, że solidarność możemy zbudować na mikrowspólnotach i zdrowym dystansie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl
fot. Rafał Masłow

fot. Rafał Masłow

Jesteś ambasadorką akcji „Solidarność kobiet ma SENS”, wierzysz w to hasło?

Solidarność jest dziś słowem trudnym, mam wrażenie, że w szeroko pojętym życiu społecznym funkcjonuje raczej marnie. Bo czym ona jest? Poczuciem wspólnoty, gotowością do współpomagania, wynikającą z tego, że zgadzamy się ze sobą i łączymy. I tu tę solidarność kobiet nie do końca jestem w stanie zlokalizować, ponieważ światopogląd niektórych kobiet pozostaje zupełnie poza moją akceptacją. Nie jestem w stanie solidaryzować się na przykład z takimi osobami jak posłanka Krystyna Pawłowicz. Mało tego, jest mi za nią wstyd, i gdy słucham tego, jak źle o nas mówi i jaki brak kultury prezentuje, zaczynam być przeciwna parytetom. Uważam więc, że nie można solidaryzować się dla zasady i łączyć się z kimś jedynie dlatego, że jest kobietą.

Czyli najpierw jednak jest człowiek…

Zdecydowanie. Najpierw człowiek, potem płeć. Człowiek ludzki, życiowy, taki, który ustąpi ciężarnej miejsca w kolejce, zastąpi koleżankę w pracy, kiedy ta musi kwadrans wcześniej wyjść po dziecko do przedszkola, pomoże staruszce nieść zakupy, a na widok znajomej, która właśnie urodziła, powie: „Gratuluję”, a nie: „Ale się zapuściłaś”. I to także jest materia, nad którą warto popracować. Czasem rzucam okiem na fora internetowe i widzę, że hejt i jad to w dużej części nasza kobieca sprawka. Zastanawiam się, jak bardzo trzeba być sfrustrowaną, żeby o trzeciej nad ranem pisać: „Ale rozstępy, no żałość”. Albo: „Ta to ma brzuch”. Martwi mnie taka nieżyczliwość i bezsensowny krytycyzm. Myślę więc, że solidarności brakuje nam już w samym fundamencie, w codziennych aspektach życia. I nad tym trzeba się pochylić najpierw.

Tym bardziej że to obosieczny miecz.

Tak, ponieważ narzucając swoje racje innym kobietom, zamykamy w tej presji jednocześnie siebie. My po prostu same siebie nie lubimy. Wkręciłyśmy się w wizerunek chudej dziewczyny z wybiegu, odchudzamy się, głodujemy, a tymczasem mężczyźni takich kobiet jakoś specjalnie nie podziwiają. Pięknie mówi o nas Katarzyna Miller, używając słowa „nieukochane”. Coś w tym jest. Nasze mamy poświęcały się w życiu wszystkiemu poza sobą, może więc nie do końca umiały nam przekazać, czym jest samoakceptacja? Moja mama akurat, mimo trójki dzieci i wielu obowiązków domowych, realizowała się też zawodowo, ale do dziś nie potrafi na przykład poprosić o pomoc. Ona, herod baba, ma nagle prosić? W życiu! Tak samo jej mama i mama jej mamy… Może więc to wszystko wynika też z pewnej ewolucji feminizmu?

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI