Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
31 października 2015 in Styl Życia by redakcja

Aternatywa dla Halloween – Día de los Muertos z Meksyku

Día de los Muertos czyli Dzień Zmarłych to meksykańskie święto łączące wierzenia prekolumbijskie z tradycję katolicką. Symbolem święta są charakterystyczne czaszki otoczone etnicznymi, wielobarwnymi wzorami, kwiatami i falbankami.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Motyw czaszki ma swoje korzenie w kulturze dawnych ludów Ameryki, m.in. Majów i Azteków, którzy gromadzili czaszki jako trofea wojenne. Już oni głęboko czcili kult przodków.  Tradycyjne obchody święta zmarłych Indianie celebrowali w okresie letnim. Dopiero  hiszpańscy kolonizatorzy, chcąc nawrócić rdzennych mieszkańców, połączyli tradycje tubylcze z katolickim Świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

W przeciwieństwie do Halloween, obchodzonego 31 października, Dia de los Muertos świętuje się wieczorem 1 i 2 listopada. Podczas gdy w Halloween wypada się bać wśród zombie, czarownic i dyniowych lampionów, święto z Meksyku nie zawiera elementu grozy, polega na radosnym świętowaniu. Tego dnia organizowane są wystawy sztuki ludowej, budowane kolorowe ołtarze z wesołymi kościotrupami. Także w Polsce można nabyć kolorowe ozdoby w prawdziwie meksykańskim stylu, np. w e-sklepach z gadżetami na  imprezy, do których specjalne zniżki oferują kodyrabatowe.pl.

Choć w Polsce postać kościotrupa nie ma pozytywnych konotacji, Meksykanie od dawna wierzą, że śmierć jest dalszą częścią życia, dlatego ich szkielety ubrane są w bogato zdobione, kolorowe stroje, śmieją się, piją i tańczą. Charakterystyczną postacią jest la Catrina – personifikacja śmierci, w eleganckiej sukni, z kapeluszem lub wiankiem z dużych kwiatów na głowie. W internecie znaleźć można tutoriale, jak wykonać bardzo efektowny makijaż à la Catrina.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI