Bajkał. Najstarsze jezioro na świecie

123rf.com

Bajkał to najstarsze na świecie jezioro na świecie, liczy aż ponad 25 milionów lat.
Bajkał to najstarsze na świecie jezioro na świecie, liczy aż ponad 25 milionów lat. Tektoniczne jezioro, zwane także Błękitnym okiem Syberii jest najgłębszym i siódmym z największych zbiorników tego typu na świecie. Patrząc na jego brzeg, odnosi się wrażenie obserwowania raczej bezkresnego morza, niż jeziora (zwłaszcza porównując do znanych – na przykład mazurskich – jezior).

reklama

123rf.com
123rf.com

Akwen znany jest z krystalicznej wody oraz niecodziennej fauny. Ponadto, otaczają go góry i tundra, dzięki którym można tam podziwiać przewspaniałe widoki. Absolutnie żadne fotografie nie oddają jego uroku. Ale żeby przekonać o zaletach tego fantastycznego jeziora, trzeba zobaczyć je na własne oczy.

123rf.com
123rf.com

Bajkał leży Rosji, a dokładniej w obwodzie irkuckim. Nazywany jest również syberyjskim morzem, z uwagi na swą lokalizację w pobliżu strefy wiecznej zmarzliny. To potężny zbiornik – o długości 636 km i powierzchni 31 722 km2. W latach 90-tych wpisany został na listę UNESCO. Warto wybrać się tam w latem, choć także zimą miejsce ma swój urok. Od stycznia do maja jezioro zamarza, natomiast w marcu można zobaczyć na nim lód w pięknej, turkusowej barwie.
123rf.com
123rf.com