1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Brave Kids : wielokulturowe wydarzenie także w Polsce

Zobacz galerię 8 Zdjęć
Już w czerwcu przyjedzie do Polski ponad sto dwadzieścia dzieci z całego świata. W ramach projektu Brave Kids będą wspólnie tworzyć, bawić się, ale przede wszystkim poznawać się bliżej i zaprzyjaźniać. Wyjadą od nas pewniejsze siebie i radośniejsze.

Już za kilka dni rozpocznie się 7. edycja Brave Kids, w której uczestniczyć będzie przez ponad 3 tygodnie 144 młodych artystów z 19 krajów, leżących na 5 kontynentach. Projekt odbywa się w 4 miastach Polski oraz w Gruzji i na Słowacji. Większość dzieci pochodzi ze środowisk ubogich, są osierocone lub pozbawione domu, jednak poprzez sztukę udaje im się odmienić swoje życie. W czasach gdy przybywa dzieci odrzuconych, skrzywdzonych, pozostawionych samym sobie, projekt Brave Kids daje młodym ludziom o różnym pochodzeniu etnicznym i różnych doświadczeniach życiowych szansę na przeżycie tego, co w dzieciństwie najważniejsze: bezpieczeństwa, miłości i akceptacji. Co więcej, udział w projekcie otwiera w uczestnikach pragnienie działania na rzecz innych dzieci w swoim najbliższym otoczeniu. Brave Kids powstał z inspiracji niezwykłego człowieka, dra Akonga Tulku Rinpoche, tybetańskiego lamy, lekarza i filantropa, założyciela organizacji charytatywnej ROKPA International, która od ponad 35 lat prowadzi projekty pomocowe oraz edukacyjne, m.in. w Nepalu, tybetańskiej części Chin, Afryce Południowej, Zimbabwe, a także w Europie.

Mali bohaterowie

Joel z Ugandy ma 14 lat. Nie mieszka z rodzicami, bo matki nie stać na jego utrzymanie. Schronienie znalazł w Ośrodku Gujia Ting w Kampali, gdzie praktykuje taniec breakdance. W czasie Brave Kids 2015 miał szansę nauczyć się klasycznego tańca hinduskiego czy polskiego krakowiaka oraz poznać rówieśników z 20 krajów świata. Po powrocie z projektu zyskał wiarę w swoje umiejętności i chęć pomagania dzieciom takim jak on właśnie poprzez taniec. Dziś prowadzi zajęcia jako instruktor dla kilkudziesięciu dzieci ze slumsów w Kampali. W tym roku po raz drugi weźmie udział w projekcie Brave Kids – w Warszawie i Obornikach Śląskich.

W czasie pobytu w Polsce Joel, podobnie jak pozostali uczestnicy Brave Kids, przez dwa tygodnie będzie mieszkać u lokalnych rodzin goszczących, które na ten czas staną się „ich rodzinami”. Izaak, kolega Joela z Gujia Ting, uczestnik Brave Kids 2015 wspomina do dziś wspólne wyjścia z rodziną goszczącą na działkę, zbieranie rukoli, marchewki i pietruszki. „Przez kilkanaście dni byłem częścią polskiej rodziny.  Miałem nawet polską babcię i dziadka. Spędzaliśmy czas na działce i oni uczyli mnie, jakie rośliny rosną w Polsce” – wspomina chłopiec.

Szesnastoletnia Pinky i piętnastoletnia Rinky to dziewczynki mieszkające w najuboższych dzielnicach New Delhi w Indiach. Fundacja Sarvam zapewnia im darmową edukację oraz zajęcia z klasycznego tańca hinduskiego Bharatanatyam. Po udziale w projekcie Brave Kids zauważyły, że są na równi traktowane z braćmi, co wcześniej nigdy się nie zdarzało. „Zaczynamy spożywać posiłki w tym samym czasie, co reszta rodziny. Nie musimy czekać aż mężczyźni w naszym domu zjedzą pierwsi” – mówi Pinky. Na pytanie, jak zmieniły się dziewczynki po powrocie do Indii z Polski ich ojciec odpowiada: „Bardzo dużo zaczęły mówić”. „A czy to dobrze?” – pytają organizatorki Brave Kids. Po chwili zadumy ojciec dziewczynek odpowiada: „Tak, dobrze”.

Rodzina na dwa tygodnie

Podczas pobytu w Polsce dzieci mieszkają u polskich rodzin. – Niezależnie od tego, z jakiego kraju przyjeżdżają, czy z dużego miasta czy z małej wioseczki gdzieś w dżungli – zawsze jest tak samo – mówi Laryssa Kowalczyk, od 3 lat koordynatorka rodzin goszczących we Wrocławiu.  – Bardzo szybko stają się naszymi przyjaciółmi, a nierzadko po prostu częścią rodziny. Są wspólne obiady, spacery, wycieczki, jedzenie lodów, wygłupy, a jak trzeba – pocieszanie przez polskie „mamy” tych, którym zdarza się tęsknić za swoim krajem. Pomiędzy rodzinami goszczącymi a dzieciakami powstaje niezwykła więź – traktujemy je po prostu jak własne dzieci – dodaje ze wzruszeniem Laryssa, która gościła dzieci z Indii, Indonezji i Brazylii.

I wielki występ

Zwieńczeniem projektu jest Wielki Finałowy Spektakl, który w tym roku odbędzie się 12 lipca 2016 roku w monumentalnej Hali Stulecia we Wrocławiu. To wielobarwne, wielokulturowe przedstawienie, które ponad setka młodych artystów nie znających jednego wspólnego języka tworzy wspólnie w rekordowym czasie trzech tygodni. W czasie powstawania spektaklu dzieci uczą się współpracy ponad podziałami, a efekt końcowy udowadnia, że różnorodność jest pięknem i wartością samą w sobie. Profesjonalne światła, tysięczna publiczność, wielobarwne kostiumy to dla większości uczestników Brave Kids pierwszy raz w życiu, kiedy będą mogły występować na prawdziwej scenie. To moment, który większość z nich zapamięta na całe życie, a w chwilach trudnych przypomni im, że marzenia się spełniają. To również niezwykle wzruszające chwile dla rodzin goszczących – mogą wówczas zobaczyć na wielkiej scenie dzieciaki, w których zdążyły się zakochać…

Podczas 7. edycji Brave Kids spotkają są dzieciaki z: Brazylii, Estonii, Gruzji, Hiszpanii, Indonezji, Indii, Izraela, Iranu, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Meksyku, Nepalu, Polski, Rumunii, Słowacji, Ugandy, Ukrainy, Włoch. Na oficjalnym plakacie edycji wszystkich uczestników reprezentuje radosna dziewczynka z Beninu bawiąca się nad brzegiem jeziora Aheme, położonego nad wybrzeżem atlantyckim w Beninie, sfotografowana przez Claude’a Gourlay.

Iwona Stankova, Laryssa Kowalczyk

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze