Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
30 marca 2015 in Styl Życia by redakcja

Co Włosi jadają na Wielkanoc?

„Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi" (Boże Narodzenie z rodziną a Wielkanoc jak chcesz), mówią Włosi i chętnie spędzają ten czas poza domem. Ale tradycja przewiduje oczywiście specjalne świąteczne menu. Co trafia na włoski stół w niedzielę wielkanocną?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Niedziela wielkanocna rozpoczyna się tam obfitym śniadaniem, podczas którego dominują głównie potrawy z jajek. Nie jest to jednak (tak jak u nas) najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Niejednokrotnie doświadczyłam, że najbardziej wyczekiwanym przez Włochów i symbolicznym posiłkiem jest uroczyście podany obiad. Menu jest zróżnicowane, każdy region posiada swoje typowe wielkanocne potrawy”, mówi Agnieszka Landa – właścicielka restauracji Włoska Knajpa.

Obiad rozpoczyna się od przystawek na rozbudzenie apetytu – klasycznych antipasti, w tym między innymi plasterków salami i jajek na twardo. Następnie na wielkanocny stół trafia Minestra di Pasqua: zupa na bazie kilku rodzajów mięs z dodatkiem nuty białego wina, często z tostami natartymi oliwą. Potrawa wywodzi się Neapolu, a jego historia sięga XVIII wieku. Jako danie drugie tradycjonaliści wybierają baraninę, cielęcinę lub kozie mięso. Można przyprawić je w dowolny sposób, Włosi stosują zazwyczaj rozmaryn i czosnek. Do mięsa podaje się młode ziemniaczki i smażone karczochy.

Na obiad serwuje się także danie o trudnej do wymówienia sycylijskiej nazwie U sciuscieddu. Są to obtaczane w parmezanie pulpety w rosole, po przykryciu ubitą z białek pianą opiekane w piekarniku. Bardzo znaną potrawą jest także tzw. wielkanocny tort: przekładaniec z jajek, chleba, grzybów, cebuli, buraków i parmezanu.

Zwieńczeniem uroczystego obiadu jest La Colomba,oryginalna włoska babka zazywczaj nadziewana czekoladą i bakaliamia. Ciasto ma kształt gołębicy i odwołuje się do symbolu pokoju. La Colomba pochodzi z Pawii, a zgodnie z tradycją do środka wkłada się ziarenko bobu, mające gwarantować wszelką pomyślność dla znalazcy.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI