Co zabrać na ferie zimowe?

fot.123rf

Przerwa zimowa pozwala nam złapać trochę słońca podczas krótkiego dnia, a także wypocząć w aktywny sposób. Odpowiednie zaplanowanie wszystkiego pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek i w pełni cieszyć się upragnionym wyjazdem.
Ubierz się dobrze!

Aktywny wypoczynek w okresie zimowym może sprzyjać zachorowaniom. Jeśli nie chcemy spędzić części urlopu z przeziębieniem, warto starannie dobrać garderobę. Przy kompletowaniu rzeczy na ferie warto zabrać te, dzięki którym będziemy mogli ubrać się „na cebulkę”. Pozwoli to kontrolować temperaturę pod ubraniem. Warto zainwestować w odzież z oddychających, ale jednocześnie wodo- i wiatroodpornych materiałów. Jeśli mamy zamiar szaleć na stoku, koniecznie trzeba również zabrać ubrania do tego przeznaczone. Tu należy pamiętać, że priorytetem w doborze ubioru powinna być wygoda, nie zaś kolor czy fason. W przypadku kurtki warto pomyśleć nad modelem, który sprawdzi się również na co dzień. Szczególnie o ubiór powinniśmy również zadbać, gdy mamy zamiar udać się na górską wycieczkę. – Wybierając się na tego typu wyprawę musimy założyć przeciwpotną bieliznę, okrycie z ciepłego, nieprzemakalnego materiału, przeciwwiatrową kurtkę oraz oczywiście czapkę i rękawiczki – mówi ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Niezwykle ważnym elementem są również nieprzemakalne, turystyczne buty. Nie może być mowy o miejskich kozakach. Dodatkowo, jako zabezpieczenie przed śniegiem warto skorzystać z ochraniaczy – dodaje.

Skompletuj sprzęt

Zimowa wyprawa w góry bez narciarskich szaleństw nie byłaby kompletna, warto więc być na to przygotowanym. W tym przypadku musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy powinniśmy zakupić nowy sprzęt, czy raczej wypożyczyć. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z narciarstwem, lepiej nie inwestować nadmiernych środków. Warto wtedy skorzystać z usług wypożyczalni i popróbować różnych rodzajów nart. W ten sposób dowiemy się, co najbardziej nam odpowiada. Dopiero mając tę wiedzę powinniśmy zainwestować w zakup sprzętu – mówi Marcin Dehnel, instruktor narciarski. Oprócz nart czy snowboardu bardzo ważnym elementem wyposażenia na stoku jest kask. W większości krajów Unii Europejskiej nie jest on obowiązkowy, w niektórych natomiast (np. w Polsce i we Włoszech) nakaz zależny jest od wieku. Niezależnie jednak od norm prawnych warto zaopatrzyć się w kask dla własnego bezpieczeństwa.