Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Czy młodzi muzułmanie są radykalni?

123rf.com
14 stycznia 2016 in Styl Życia by redakcja
Amerykański ośrodek badawczy przeprowadził badania terenowe na temat postrzegania islamu przez młodych muzułmanów z bliskiego Wschodu. Wyłania się z nich bardzo zróżnicowany obraz pokolenia.

Ankieterzy pracujący dla ośrodka Zogby Research Services z Waszyngtonu zapukali do drzwi ponad 5400 muzułmanów w wieku od 15 do 34 lat w Maroku, Egipcie, Palestynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej i Bahrajnie. Badanie zawierało pytania o tożsamość religijną, stosunek do wiary i ocenę działań grup terrorystycznych opisywanych w mediach. Przeprowadzono je w październiku i listopadzie 2015.

Na pytanie o przyjaciół i znajomych wyznających inną wiarę 96 % Saudyjczyków odpowiedziało, że nie ma takich, a 99 % Emiratczyków potwierdziło takie znajomości. 86 % młodych muzułmanów uważa religię za „sprawę prywatną”, ale wielu (62% Kuwejtczyków, 60% Egipcjan i 57 % Palestyńczyków) przyznaje się do rozdarcia między „pokusami i nałogami współczesnego społeczeństwa”  a „troską o zachowanie tożsamości i praktykowanie islamu”.

Różnie przedstawia się także stosunek do radykalnych organizacji, takich jak Państwo Islamskie czy Al-Kaida. Dla młodych Marokańczyków i Emiratczyków jest to zdecydowanie (w obu przypadkach ponad 90 %) całkowite wypaczenie islamu. Tę opinię podzieliło zaledwie 45 % respondentów w Kuwejcie i 57 % w Arabii Saudyjskiej – w tych państwach ponad 1/4 badanych uznała, że islamiści „nie mają racji, ale w niekiedy podnoszą argumenty, z którymi  można się zgodzić”.  Na terytoriach palestyńskich i w Jordanii 13 % uczestników ankiety stwierdziło, że takie ugrupowania „w żadnym wypadku nie wypaczają islamu”.

źrodło: Le Figaro


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI