Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
14 stycznia 2016 in Styl Życia by redakcja

Czy młodzi muzułmanie są radykalni?

Amerykański ośrodek badawczy przeprowadził badania terenowe na temat postrzegania islamu przez młodych muzułmanów z bliskiego Wschodu. Wyłania się z nich bardzo zróżnicowany obraz pokolenia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ankieterzy pracujący dla ośrodka Zogby Research Services z Waszyngtonu zapukali do drzwi ponad 5400 muzułmanów w wieku od 15 do 34 lat w Maroku, Egipcie, Palestynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej i Bahrajnie. Badanie zawierało pytania o tożsamość religijną, stosunek do wiary i ocenę działań grup terrorystycznych opisywanych w mediach. Przeprowadzono je w październiku i listopadzie 2015.

Na pytanie o przyjaciół i znajomych wyznających inną wiarę 96 % Saudyjczyków odpowiedziało, że nie ma takich, a 99 % Emiratczyków potwierdziło takie znajomości. 86 % młodych muzułmanów uważa religię za „sprawę prywatną”, ale wielu (62% Kuwejtczyków, 60% Egipcjan i 57 % Palestyńczyków) przyznaje się do rozdarcia między „pokusami i nałogami współczesnego społeczeństwa”  a „troską o zachowanie tożsamości i praktykowanie islamu”.

Różnie przedstawia się także stosunek do radykalnych organizacji, takich jak Państwo Islamskie czy Al-Kaida. Dla młodych Marokańczyków i Emiratczyków jest to zdecydowanie (w obu przypadkach ponad 90 %) całkowite wypaczenie islamu. Tę opinię podzieliło zaledwie 45 % respondentów w Kuwejcie i 57 % w Arabii Saudyjskiej – w tych państwach ponad 1/4 badanych uznała, że islamiści „nie mają racji, ale w niekiedy podnoszą argumenty, z którymi  można się zgodzić”.  Na terytoriach palestyńskich i w Jordanii 13 % uczestników ankiety stwierdziło, że takie ugrupowania „w żadnym wypadku nie wypaczają islamu”.

źrodło: Le Figaro


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI