Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Czy Polacy lubią prawdziwe przygody?

123rf.com
17 maja 2016 in Styl Życia by redakcja
Dla co trzeciego Polaka przygoda jest przede wszystkim przeżyciem ekscytujących emocji. Dla 29 % ma charakter fascynującego zdarzenia, a dla 20% to niezapomniane doświadczenie. Ponad 17% Polaków postrzega przygodę jako podjęcie ryzyka.

W badaniu „Co kręci Polaków?”* wzięło udział ponad 3259 respondentów: 48% mężczyzn i 52% kobiet. Co jesteśmy gotowi poświęcić dla przeżycia prawdziwej przygody? Przede wszystkim czas (44% wskazań) i pieniądze (31% odpowiedzi). Tylko niektórzy (3%) zadeklarowali gotowość zaryzykowania zdrowiem i życiem (1%). Na czym może polegać taka przygoda? Dla połowy badanych jest nią uprawianie ryzykownych sportów ekstremalnych, a te cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków: 29% respondentów próbowało już sportu ekstremalnego raz w życiu, ponad 16% ma za sobą kilkukrotne próby, 5% regularnie powraca do sportów ekstremalnych, a 23% chciałoby spróbować. Jako powód zainteresowania sportami ekstremalnymi najczęściej wskazywana jest chęć spróbowania czegoś nowego (37% odpowiedzi) i potrzeba silnych wrażeń (28 % odpowiedzi). Kolejnymi motywacjami jest przyjemność i chęć sprawdzenia siebie, odpowiednio dla ponad 21% i 14% uczestników badania.

„Od kilku lat obserwujemy rosnącą popularność sportów ekstremalnych w Polsce. Ukształtowanie powierzchni naszego kraju oraz naturalne warunki powodują, iż osobom szukającym zastrzyku emocji, Polska może zaoferować duży wybór niecodziennych atrakcji związanych z uprawianiem sportów ekstremalnych. Skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, nurkowanie, jazda off road oraz mnóstwa innych przygód czekają w Polsce na miłośników mocnych wrażeń”, komentuje Kornel Piesio z serwisu Prezentmarzeń.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że działanie w grupie zwiększa skłonność do ryzyka: ponad 61% badanych zadeklarowało gotowość do spróbowania sportów ekstremalnych w parze lub grupie.

Podczas badania podjęto próbę ustalenia wpływu typów osobowości na chęć podejmowania ryzyka, doświadczania przygód i realizację marzeń. Respondentom zaprezentowano 4 typy osobowości: choleryk, flegmatyk, melancholik, sangwinik z prośbą o określenie, w którym z nich rozpoznają siebie. Co odpowiedzieli?
– ponad 39% opisało siebie jako sangwinika (optymistyczne podejściu do życia, towarzyski, emocjonalny, spontaniczny, żywy, otwarty a nawet beztroski);
– 32 % uznało, że są cholerykami (pobudliwi, cechujący się silnym przeżywaniem emocji, wybuchowi, ale również aktywności i pełni energii);
– 17% odnalazło w sobie typ osobowości flegmatyka;
– 12 % uważa się za melancholików.

źródło:badanie w formie sondy online zrealizowane w kwietniu 2016 roku przez serwis Prezentmarzeń


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI