Czy warto planować wakacje już w marcu?

Dla wielu z nas letnie wakacje to projekt, do którego konsekwentnie przygotowujemy się dużo wcześniej. Nie tylko musimy z odpowiednim wyprzedzeniem wziąć urlop, poszukać ofert wyjazdów, ale również odłożyć nieco funduszy.
Według Raportu z badania krajowego rynku turystycznego przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej aż 83 proc. respondentów planuje wcześniej przynajmniej część noclegów, a przeszło połowa – wszystkie. Tylko co 10. osoba wybiera się w wakacyjną podróż, nie poczyniwszy żadnych przygotowań.

reklama

Konsekwentny plan letniego wypoczynku pozwala ustrzec się przed przykrymi niespodziankami, elastycznie reagować na pojawiające się przeszkody oraz – i co może jest najważniejsze – oszczędzić czas i pieniądze. Mimo to ponad połowa wyjeżdżających przeznacza większość zgromadzonych funduszy na przejazdy, wyżywienie i noclegi.

Wcześniej wymienić pieniądze

Przed wyjazdem warto rozważyć opcję wymiany pieniędzy za pośrednictwem platformy wymiany walut. W odróżnieniu od kantoru stacjonarnego czy banku serwisy takie oferują korzystniejsze kursy kupna i sprzedaży waluty, ponieważ stosują niższe marże. Można za ich pośrednictwem zaoszczędzić nawet do 8 proc. w porównaniu z ofertami banków.

– Wymiana walut na platformie internetowej jest korzystniejsza finansowo od tradycyjnych form – mówi Łukasz Olek, członek zarządu lidera rynku, spółki Currency One SA, operatora serwisów Walutomat.pl i Internetowykantor.pl. – Dla przykładu, wymieniając 200 euro, zyskamy nawet do 40 zł w porównaniu do ofert banków. Sami możemy to sprawdzić, korzystając z kalkulatorów korzyści zamieszczanych na stronach serwisów wymiany walut.

Niedzielnych internautów nie powinna zniechęcać ani konieczność rejestracji, ani tym bardziej sam proces wymiany. Dla wszystkich, którzy chcieliby najpierw dokładnie zapoznać się z przebiegiem takiej transakcji wymiany online, przygotowano platformę edukacyjną kurswymiany.com, gdzie bez żadnych konsekwencji można przećwiczyć „na sucho” procedurę wymiany oraz zapoznać się z filmami instruktażowymi.

Lot nie musi być drogi

Wcześniejsze zaplanowanie podróży pozwoli także na znalezienie lotu w rozsądnej cenie. Bilet warto zarezerwować kilka miesięcy wcześniej. W przypadku promocji lepiej natomiast zachować umiar i zdrowy rozsądek. Oferta tanich linii lotniczych może zawierać wiele ukrytych kosztów. Należy pamiętać, że loty w środku tygodnia są z zasady tańsze niż w weekendy. Podobnie poza sezonem. Szczęściarze powinni zapolować na oferty last minute. Informacje o takich okazjach można znaleźć m.in. w serwisach porównujących oferty turystyczne, w ofertach biur podróży i w wakacyjnych dodatkach popularnych dzienników.

Można nocować tanio i wygodnie

Z noclegiem jest analogicznie jak z lotami. Z im większym wyprzedzeniem jest rezerwowany, tym większego upustu można się spodziewać. Warto skorzystać z usług serwisów noclegowych, choćby takich jak: booking.com, hotels.com, hostelsworld.com czy hotelscombined.com. Promocje i wyprzedaże, takie jak secret deals z booking.com, błyskawiczna wyprzedaż w sieci hoteli czy sezonowa wyprzedaż na hostelsworld.com pozwalają upolować noclegi nawet 40–50 proc. taniej.