Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
25 kwietnia 2016 in Styl Życia by redakcja

Czym grozi wyginięcie pszczół?„Bee or not to be”

Pszczoły to prawdziwe królowe - nie tylko uli, ale całego ekosystemu. Nasze pożywienie aż w 3/4  pożywienia uzależnione jest od aktywności owadów zapylających. Niestety, od końca lat 90. liczba tych owadów zmniejsza się w zastraszającym tempie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Problem wymierania pszczół jest aktualny bez względu na szerokość  geograficzną i język, jakim się posługujemy. To tendencja ogólnoświatowa. Chcemy przekonać naszych uczniów, że środowisko przyjazne pszczołom może stworzyć każdy i przypomnieć słowa Alberta Einsteina, że pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół, nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata!”, wyjaśnia Grzegorz Grabiec, koordynator kampanii społeczno-edukacyjnej „Bee or not to be” prowadzonej w szkołach Helen Doron English.P Podczas lekcji angielskiego uczniowie szkoły dowiadują się  o tym, jak wielkich rzeczy dokonują mali mieszkańcy ula oraz jak ich chronić.

Trzmiele, osy, pszczoły samotnice, motyle i wiele innych – wszystkie te owady pracują cały dzień, zapylając rośliny uprawne i dziko rosnące. Przenoszą pyłki z jednego kwiatu na drugi, a tym samym zapewniają plony oraz gwarantują zachowanie różnorodności genetycznej roślin, poprzez transfer genów w obrębie populacji. Tylko na kontynencie europejskim zapylają one ponad 4000 odmian, w tym ponad 1500 gatunków roślin uprawianych. To dzięki nim możemy cieszyć się takimi warzywami i owocami, jak pomidory, cukinia, jabłka czy orzechy. Jeżeli zabraknie owadów zapylających, nasze menu drastycznie zubożeje, co może to doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Co więcej, pszczoły zapylają ponad 80% gatunków dzikich, które z kolei stanowią pożywienie dzikich zwierząt. Trudno więc wyobrazić sobie nasz ekosystem bez małych mieszkańców uli.

Owadom zapylającym zagraża przede wszystkim brak różnorodności w pożywieniu. Wymieranie całych kolonii owadów jest często dramatycznym w skutkach efektem działalności człowieka. Wśród przyczyn powodujących wymieranie pszczół wymienia się także wycinkę drzew i lasów, uprawy monokulturowe, degradację środowiska i stosowanie środków ochrony roślin. Niebezpieczne są także pestycydy, w szczególności te z grupy neonikotynoidów, które potrafią zatruć całe kolonie – wystarczy, że owady wlecą się w chmurę ich oparów, aby znaleźć się w śmiertelnym zagrożeniu.  Warto jednak zwrócić uwagę, iż nawet tak prozaiczna czynność, jak równomierne przycinanie trawników ma negatywny wpływ na życie pszczołowatych. Świadomość zagrożeń powinna skłaniać nas do podejmowania działań, które zahamują to tragiczne zjawisko. Jednym ze sposobów jest budowa specjalnych hoteli dla owadów. Doskonale sprawdzają się także ule miejskie, czego dowodzi przykład Wielkiej Brytanii. Dzięki parkom i małym ogrodom roślinność jest znacznie bardziej urozmaicona, stąd też pszczelarze odnotowują tam dużo mniej strat w populacji.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI