Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

2 grudnia 2014 in Styl Życia by Paulina Młynarska

Debata: Czym nas karmi SHOW-BIZNES

Sławni, piękni i bogaci. Nienawidzeni przez jednych, kochani przez drugich. Czy porównując się do celebrytów, niszczymy swoją samoocenę, czy raczej ją budujemy? Debatują Paulina Młynarska i jej goście: Agnieszka Pilaszewska, Kasia Kwiatkowska, Karolina Korwin Piotrowska i Miłosz Brzeziński.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

fot. Łukasz Sokół

Paulina Młynarska: Zdarza się wam od czasu do czasu „złapać doła” dlatego, że piękni ludzie w kolorowych gazetach wyglądają lepiej niż wy?

Agnieszka Pilaszewska: Zdarzało się często, ale skończyłam z tym. Jestem w takim momencie życia, że nie mam potrzeby porównywania się do kogokolwiek, a już na pewno nie zamierzam „doskakiwać” do cudzego wizerunku. Tym bardziej że mam świadomość, że jest to sterowane przez media, sztuczne, podkręcone i mało autentyczne. Nawet na „ściankach” mają specjalne światło, a zdjęcia z nich obrabia się w Photoshopie. To nie robi na mnie wrażenia.

Kasia Kwiatkowska: Ja też znam te mechanizmy, ale mimo to miewam gorsze dni, kiedy patrzę na czyjeś zdjęcia i myślę sobie: „matko jedyna, jaka ona jest piękna…”. A ja, w przeciwieństwie do niej, nie za bardzo. Wczoraj jechałam autem, było piękne jesienne słońce i w tym ostrym świetle spojrzałam brutalnie w lusterko samochodowe… To, co zobaczyłam, zepsuło mi humor aż do wieczora, kiedy po pierwsze, zrobiło się ciemniej, a po drugie, napędziłam urody na twarz, czyli zrobiłam sobie fresk albo innymi słowy makijaż, i poszłam na wieczór autorski, gdzie koleżanki mnie komplementowały, że bardzo ładnie wyglądam (śmiech).

Karolina Korwin Piotrowska: Nigdy nie miałam takiej sytuacji. Może dlatego, że ja te media też współtworzyłam przez pewien czas. Trudno mnie oszukać, ponieważ wiem, jakiej obróbce poddano dane zdjęcie. Jako szefowa albo naczelna różnych działów niejednokrotnie siedziałam z gwiazdami, które mówiły grafikowi „Niech pan mnie zrobi tak, żebym była chuda jak w ostatnim stadium raka!”. Ma być minus 20 kilo. Polskie celebrytki odchudza się na zdjęciach od 10 do 15 kilo, to standard.

Zwykłe kobiety, a coraz częściej także mężczyźni, patrzą na to i mniej podobają się samym sobie. Stąd popularność programów telewizyjnych poświęconych tak zwanej metamorfozie. Scenariusz jest zawsze ten sam: bohaterka przeżywa załamanie nerwowe na widok swojego odbicia w lustrze, mówi, że nie może na siebie patrzeć i zaczyna szlochać.

K.K.P.: Prowadząca to podkręca…

W niektórych programach taką osobę stawia się dodatkowo na środku ulicy i poddaje społecznemu linczowi. Kiedy „załamka” jest już stuprocentowa, pojawia się dobra wróżka. Wybotoksowana pani z telewizji, która sadza naszego „kocmołucha” u swojego superchudego boku i puszcza nagranie z wypowiedziami przechodniów…

K.K.P.: „Jak mogła się doprowadzić do takiego stanu…?”. Czasem pokazuje to też rodzinie, która mówi: „Nie wiemy, dlaczego się tak zapuściła?”. Straszne!

Te programy biją rekordy popularności. Patrząc na prowadzące, zastanawiam się, czy nie mają czasem moralnego kaca?

K.K.P.: Zapewniam cię, że nie mają. Po pierwsze, dobrze im płacą. Po drugie, one na zasadzie kontrastu, o którym powiedziałaś, fantastycznie się czują przy tej zaniedbanej kobiecie. Bredzą farmazony o tym, że wystarczy lepiej wyglądać i życie się człowiekowi odmieni. Jednak historie tych ludzi nie polegają na tym, że ktoś tu się zaniedbał. Najczęściej jest tak, że taka bohaterka ma zwyczajnie ciężki moment w życiu. Często są to kobiety po prostu biedne. A tu zjawia się 15 terapeutów. Ten cię ubierze, ten zrobi lifting, żuchwę ci wymienią, jak trzeba, cycki dadzą nowe i będzie fantastycznie! Na końcu wychodzi ona zmieniona, widzą ją rodzina i przyjaciele i masz ich miny, które wyrażają autentyczny podziw, zachwyt i zdumienie na plus! I ten mąż… Jak oni zaraz zostaną sami, to ona z tej sypialni przez 48 godzin nie wyjdzie! Ona widzi się w lustrze, brzuch bardziej wciąga, biust wypina do przodu. Czuje się sexy. W tym momencie program się kończy. A ja zadaję pytanie: Co będzie pół roku później? Czy ona w tym wytrwa? Podejrzewam, że większość tych kobiet wraca do swoich starych dresów. Dostały prezent od losu i od telewizji, zarobili na nich pieniądze, a potem w 9 przypadkach na 10 nie mają środków, żeby to kontynuować.

K.K.: Ja widziałam ostatnio w takim programie sympatyczną dziewczynę, która urodziła dziecko i nie miała siły schudnąć po ciąży. Zaczęli ją odchudzać, zabrali do fryzjera, ścięli jej blond ładne włosy i przefarbowali na okropny ciemnobrązowy kolor. Potem wyrosła przed nią Kasia Cichopek i zrobiła coś, co się powtarza we wszystkich programach tego typu. Otóż ta poddawana przemianie dziewczyna jest na ogół trochę gruba i trochę niezgrabna, a tu staje przed nią stylistka czy też wróżka i mówi: „Jak możesz chować tak piękną talię przed światem!?”. Kogo ona robi w konia?

Strony: 1 2 3 4


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI