Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Łódź Design Festival – rezerwuj czas od 20 do 30 października

redakcja
17 października 2011 in Design by redakcja
To już piąta edycja festiwalu. Jak co roku będzie można obejrzeć wystawy światowej sławy projektantów, wyznaczających najnowsze trendy w designie, oraz spotkać znakomitych twórców i specjalistów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W ciągu czterech lat festiwal z lokalnej, składającej się z kilku wystaw imprezy, urósł do rangi największego w Polsce wydarzenia prezentującego design. Ten czas pozwolił na jasne zdefiniowanie jego charakteru i struktury. Centralnym punktem Łódź Design Festival jest tematyczny program, składający się wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących, wśród których znajdują się: wykłady, warsztaty, przegląd portfolio, Przegląd Szkół, konkurs make me!, imprezy, Remade Market czy PechaKucha Night.

Czas na ZMIANĘ!

Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu – Zmiana! – ma podkreślać zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie, a zatem i w myśleniu o projektowaniu. W Polsce świadczą one o dojrzewaniu i rozwoju rynku, w jakim twórca i jego projekt funkcjonują. W szerszej perspektywie, akcentują ewoluujące społeczne potrzeby, a razem z nimi oczekiwania w stosunku do designu i projektantów. Przed designerami stają nowe wyzwania: projektować i produkować mniej, lecz mądrzej, lokalnie zamiast globalnie, ponadczasowo zamiast „trendy”. Podstawowym założeniem programowym festiwalu jest prezentowanie najnowszych międzynarodowych zjawisk w designie i zestawianie ich z polskim wzornictwem. Podczas każdej edycji specyfikę wystaw oraz kierunek, w jakim kuratorzy zmierzają, tworząc subiektywną selekcję prezentowanych obiektów, wyznacza myśl przewodnia. Zmiana! jest punktem wspólnym dla dwóch wystaw prezentowanych w ramach Programu Głównego: Przekierowanie oraz NeoFarm.

Chcemy być mostem łączącym Wschód i Zachód

Doświadczenia minionych edycji festiwalu uświadomiły nam, że otwierając się szeroko na światowe trendy, często nie zdajemy sobie sprawy, co dzieje się w najbliższym sąsiedztwie. Nasi międzynarodowi goście przyjeżdżają do Łodzi, chcąc między innymi poznać wschodni design, zobaczyć projekty pochodzące z tej części Europy, poznać projektantów, których nie spotkali na największych europejskich wydarzeniach związanych z designem. Z tych względów postanowiliśmy podczas Łódź Design 2011 w ramach Wystaw Specjalnych zaprezentować design wschodni” mówiMałgorzata Żmijska, Dyrektor Programowa Łódź Design Festival.

Wybrane do tegorocznego programu wystawy nie pretendują do obiektywnego przeglądu zjawisk w naszej części Europy, jednak bardzo dobrze sygnalizują aktualne trendy. Definiują obszary zainteresowań i prezentują to, czego „nikt się po nas nie spodziewa”. Pokazują, że choć mamy inną historię i bagaż doświadczeń, umiemy uczynić z nich atut i siłę naszego projektowania. Czasem są swoistym protestem przeciw „zachodocentryzmowi”, który zdominował zarówno sztukę, jak i życie codzienne współczesnego człowieka, spychając Wschód Europy na margines krytyki europejskiej (wystawa i obudziłem się w Europie…).

 

Wypromuj się!

Jednym z celów, jaki konsekwentnie realizują organizatorzy festiwalu, jest promocja młodych, uzdolnionych projektantów. Z tej okazji już po raz czwarty zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu make me!Jest o co powalczyć, bowiem zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 20.000 zł,ufundowaną przez Ceramikę Paradyż – Mecenasa Głównego festiwalu. Firma ta już od 4 lat, czyli od początku istnienia festiwalu, wspiera jego organizatorów i co rok zaskakuje nowymi pomysłami. Projekty laureatów będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w trakcie festiwalu.

make me! to nie tylko konkurs, ale jeden z fundamentów Łódź Design Festival i jego wizytówka. Już po raz czwarty młodzi projektanci w wieku od 20 do 30 lat będą mieli szansę na zaprezentowanie swoich pomysłów oraz poddanie ich fachowej ocenie i krytyce jury” – podkreśla Michał Piernikowski, wicedyrektor Łódź Art Center – organizatora festiwalu.

Kolejnym kluczowym wydarzeniem jest Przegląd Szkół, który pozwala na nawiązanie współpracy między uczelniami, konfrontację programów i metod nauczania, wymianę myśli i doświadczeń. Daje unikatową możliwość promocji uczelni i przedstawienia przez nią swoich osiągnięć. Wystawy i pokazy multimedialne prezentują prace najzdolniejszych, często debiutujących studentów. W tym roku tematem wystawy Przeglądu Szkół jest „Tkanina”. Organizatorzy postanowili przyjrzeć się temu, czym jest tkanina współcześnie i jakie są kierunki jej rozwoju. Niewiele jest rzeczy w naszym codziennym otoczeniu o tak długiej historii, jak tkanina. Towarzyszy nam od ośmiu tysięcy lat, zaspakaja potrzeby praktyczne, a równocześnie spełnia funkcje dekoracyjne i artystyczne. Nieustannie ewoluuje, zachowując swoją tożsamość: wykorzystuje coraz to nowe tworzywa i technologie, odpowiada na zmieniające się ludzkie potrzeby i oczekiwania.

Poznajemy Łódź

Nieodłącznym elementem festiwalu Łódź Design są wystawy towarzyszące, dla których swoją przestrzeń otwierają liczne galerie, muzea, kluby, instytucje kultury i inne niezwykłe miejsca w mieście. Dzięki zaangażowaniu i współpracy partnerów festiwalu Łódź ponownie stanie się polską stolicą designu. Część wydarzeń odbywa się w przestrzeniach, które na co dzień są niedostępne. To niebywała okazja do poznania historii i nieznanych zakątków Łodzi.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI