Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Polski design sprzed lat przeżywa drugą młodość

Rafal-Malicki
Polski design
/www.vzor.pl
16 lipca 2012 in Design by Rafał Malicki
Prototypy mebli stworzonych w okresie PRL-u najpierw pokazano w muzeum, a kiedy wystawa zanotowała rekordową frekwencję znaleźli się chętni do uruchomienia produkcji. Ikony polskiego designu sprzed lat wpisały się w dzisiejszą modę na vintage, ale czy będziemy chcieli je kupować? Kolekcjonerzy i koneserzy – na pewno.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Rok temu w warszawskim Muzeum Narodowym przygotowano wystawę krajowego wzornictwa z lat 1955-1968: „Chcemy być nowocześni”. Szumnie promowana pozostawiła niedosyt. Kilka mebli, owszem bardzo ciekawych,  strzeżono jak najświętsze skarby. Nie można było siadać, a nawet dotykać. Co to za design, którego nie da się wypróbować?

Tamte meble, powstałe przed półwieczem, są rzeczywiście zabytkami. W dużej części ominęła je produkcja masowa, więc pozostały prototypami, modelami, dziełami sztuki. Dziś projektanci młodego pokolenia próbują nadrobić zaniedbania… władzy ludowej, także w tej dziedzinie. Kupują licencje, uruchamiają produkcję. Odświeżone klasyki polskiego designu trafiają na festiwale i do alternatywnych salonów meblowych.

Fotel RM 58

Ukończony w roku 1958 mebel proj. Romana Modzelewskiego – z włókna szklanego i żywic epoksydowych „RM 58” (inicjały twórcy plus rok powstania) – był jak na owe czasy projektem rewolucyjnym. Jednorodna dynamiczna bryła, jakby nadmuchana. Ciepły kamień.

Pewnie dlatego ten przykład polskiego designu zainteresował samego Le Corbusiera, który chciał kupić patent. Do transakcji i produkcji seryjnej nie doszło, bo Polskę i Francję dzieliła „żelazna kurtyna”. W Polsce fotel też kariery nie zrobił, bo jak na krajowe wymagania był zbyt awangardowy. Przypominał rzeźbę. I też potraktowany został jak dzieło sztuki – trafił do muzeum.

Teraz, po półwieczu, walorami użytkowymi mebla zainteresował się absolwent wzornictwa na warszawskiej ASP, Jakub Sobiepanek. Po uzyskaniu od Wery Modzelewskiej (wdowy po projektancie) licencji wdrożył projekt do produkcji i fotel dostępny jest w wybranych salonach meblowych (ceny od 1680 zł). Projektant, współtwórca marki Vzór, pracuje też nad innymi, wcześniejszymi meblami Modzelewskiego: fotelami ze wygiętej sklejki i tapicerowanymi. Od-twórcy muszą się jednak pospieszyć, bo inni krajowi producenci zaczynają to wzornictwo naśladować i wygięta sklejka oraz unowocześnione obłe poliestrowe siedziska-kubełki znów – po latach – stają się hitem.

Druda młodość polskiego designu

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI