Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Recycling design – co można stworzyć z odpadów?

redakcja
14 grudnia 2011 in Design by redakcja
Portmonetka z kartonu po sokach, notes w winylowej okładce, biżuteria z ramek do przezroczy... – w miniony weekend odbyła się w Warszawie 6. już edycja „Przetworów“, festiwalu promocji designu z recyclingu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Przetwory“ tradycyjnie kończą się przyznaniem nagród dla najciekawszych projektów autorskich. W tym roku jury (w skład którego weszli projektanci, wykładowcy, dziennikarze branżowi i organizatorzy) nagrodziło następujące prace:

Więcej zdjęć w galerii

–       I miejsce:  schronisko dla strajkującego (Aleksander Siłuch i Michał Wiak)
–       II miejsce: sofa z balonów  (Jan Lutyk i Stanisław Czarnocki)
–       III miejsce exequo: torby Mam Airbag (Maja Szczypek, Ania Łyszcz, Magda Rychard) i katarynka wykonana z butli po gazie i drewna (Kasia Kempa i Tomasz Korzewski)

„Przetwórstwu“ towarzyszył jarmark wyrobów wykonanych z materiałów z odzysku. Wśród nich był m.in. smok latający z tektury (tektura powstaje z recyclingu). Autorka, Alena Trafimava, jest projektantką form użytkowych, absolwentką ASP w Krakowie. Kartonowy zwierzak został wyróżniony w Etnokolekcji 2011 i trafił już jako eksponat do zbiorów warszawskiego Muzeum Etnograficznego.  Ale smok nie jest jedyną latającą formą zaprojektowaną przez Alenę – projektantka prowadzi warsztaty dla dzieci, w czasie których mogą narysować innego stwora, choć koncept pozostaje ten sam.

W pobliżu stoisko Yoli Zuchniewicz, fotografki.  Tym razem uwagę przyciągały nie same zdjęcia, lecz produkty wykonane z odpadów z pracowni: zakładki do książek z błony fotograficznej (w dobie aparatów cyfrowych zapomnieliśmy prawie, że było w ogóle coś takiego!), torebki i poduszki z folii po papierze termoczułym.  A fotografie były tylko dodatkiem, np.  miniaturką włożoną do przywieszki na klucze, która stała się kolczykiem.

Imprezę odwiedziło ponad 4.000 gości. Choć trudno w to uwierzyć, w niedzielne popołudnie przed wejściem do postindustrialnej hali ustawiła się kolejka.  „Przetwory” są więc rzeczywiście okazją dla młodych designerów, by pokazać się szerokiej publiczności.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI