Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

krzeslo-thonet
10 maja 2012 in Design by redakcja

Thonet – klasyczne krzesło z drewna

Krzesło bistro nr 214, eleganckie krzesło nr 209 oraz wiele innych projektów nadal cieszy się powodzeniem dzięki ponadczasowej elegancji i idealnemu wykonaniu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Siadali na nich Johannes Brahms, Pablo Picasso, Marilyn Monroe i Liza Minelli. Hymny na ich cześć wygłaszali Le Corbusier, Mart Stam, Hans Scharoun i Poul Henningsen. Podziw dla klasycznych modeli Thonet z giętego drewna nie słabnie również wśród młodszych pokoleń designerów. Niegdysiejsze realizacje firmy Thonet, pierwsze w historii wzornictwa meble produkowane na masową skalę a dziś istotny element historii kultury, osiągają na aukcjach rekordowe ceny. Pozostałe projekty, takie jak emblematyczne krzesło bistro nr 214 (dawny model nr 14) czy elegancko wygięte krzesło nr 209 (dawny fotel biurowy nr 9) są nadal produkowane, z zachowaniem niezwykle starannego i sprawnego rzemieślniczego kunsztu.

Najważniejszy wynalazek w historii mebli – projekty Michaela Thoneta z giętego drewna:
W roku 1830, w Boppard nad Renem (Niemcy), Michael Thonet, założyciel dzisiejszej rodzinnej firmy Thonet, rozpoczął swoje eksperymenty z gięciem drewna. Okleinowe płyty ciął według linii słojów na równe części, wygotowywał w lepiszczu, następnie układał je jedną na drugiej i okręcał wokół drewnianych lub metalowych form. Nieco później, w roku 1856, Michael Thonet potrafił już giąć lite drewno, które wcześniej przez długi czas moczył i osuszał, korzystając przy tym z pasków żelaza i form odlewniczych. Wpływając w odpowiednim momencie na proces gięcia i wykorzystując jego efekty, Thonet zdołał „ujarzmić” naturalne właściwości i ograniczenia drewna. To właśnie było jego największe odkrycie. Sukces pojawił się po przeprowadzce do Wiednia. Do stolicy sprowadził cieślę z Boppard w 1842 roku sam austriacki kanclerz i minister spraw zagranicznych, Klemens Fürst von Metternich.

Ikona historii wzornictwa, wiedeńskie krzesło bistro nr 14

Przełom nastąpił w roku 1859, kiedy to Michael Thonet wyprodukował krzesło nr 14 – słynne „krzesło wiedeńskiego bistro”. Był to pierwszy mebel wyprodukowany z użyciem innowacyjnej technologii gięcia litego drewna, niezbędnej do uruchomienia masowej produkcji. Krzesło nr 14, lekkie, funkcjonalne, łatwe do demontażu i transportu, zupełnie nowy typ wyrobu, było prawdziwie nowatorskim pomysłem. Nie czerpało z tradycji historycznych czy ze zwyczajów – po prostu pojawiło się w odpowiedzi na potrzeby funkcjonalne. Do dnia dzisiejszego sprzedano 50 milionów sztuk modelu nr 14, który tym samym stał się najczęściej produkowanym krzesłem świata oraz najbardziej udanym produktem przemysłowym 19 wieku. Z pewnością przyczyniło się do sukcesu Thoneta: po udziale w szeregu wystaw światowych, zaczęły lawinowo napływać zamówienia na eksport. Otwarto również łącznie siedem fabryk. To, co zaczęło się od ręcznie wyrabianego krzesła przekształciło się w proces przemysłowy.

Gięte drewno kiedyś i dziś: historia pewnego sukcesu

Niegdysiejsze krzesło nr 14 jest dziś produkowane przez Thonet jako krzesło nr 214. To nadal jeden z głównych modeli kolekcji, podobnie jak szereg innych realizacji z giętego drewna, np. elegancki nr 209. Wyróżniający się wygiętym podłokietnikiem mebel zaprojektowany został w 1904 roku i niemal natychmiast stał się bestsellerem oraz jednym z najbardziej ulubionych modeli szwajcarskiego architekta Le Corbusier. Przez ponad dwa stulecia gięte drewno pozostaje jedną z głównych linii wzorniczych Firmy Thonet, która wśród najnowszych propozycji posiada nagradzany model nr A660 brytyjskiego projektanta Jamesa Irvine’a: współczesną wersję krzesła Thonet z giętego drewna.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI