ZEN-idealna równowaga we wzornictwie

Nagrodzony prestiżową nagrodą red dot design award „best of the best” 2012, piekarnik ZEN marki AMICA dowodzi, że chcemy by nasze życie, nasze domy i ich wyposażenie były proste, szlachetne i piękne.
Taki jest duch naszych czasów: męczy nas już przesycona techniką rzeczywistość, nadmiar danych, które musimy sobie codziennie przyswajać, natłok bodźców nie pozwalający odpocząć i skupić się na tym, co naprawdę istotne. Szukamy więc produktów i rozwiązań, które uproszczą codzienne życie: domowe prace, przygotowywanie posiłków, kontakt z bliskimi, podróże. Od technologii oczekujemy, że będzie zrozumiała, przyjazna, intuicyjna, a jednocześnie skuteczna i pomocna.

Na takie wzornictwo stawia konsekwentnie Amica. Według jej filozofii tworzenia produktu to nie człowiek ma się dopasowywać do urządzenia z którego korzysta, ale urządzenie ma być odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby użytkownika. Technologia w wydaniu Amiki jest dyskretna, harmonijna, zgodna z wyobrażeniami o domu jako o bezpiecznej przystani, miejscu wytchnienia i relaksu.

Piekarnik ZEN to urządzenie stworzone z myślą o tych użytkownikach sprzętu AGD, którzy poszukują prostoty, przejrzystości i pewności. To osoby, które we własnym domu szukają wytchnienia od szybkiego tempa życia, azylu i poczucia bezpieczeństwa. One będą w stanie docenić odwołujący się do inspirowanego dalekowschodnią filozofią i estetyką minimalizmu design ZEN. Spodoba im się też z pewnością zachowanie idealnej równowagi między technologią a prostotą, między estetyką, a funkcjonalnością. Najlepszy przykład tej harmonii to rozwiązanie sterowania piekarnikiem oraz wykorzystanie unikalnych materiałów – eleganckiego matowego szkła na froncie oraz naturalnego drewna na uchwycie piekarnika. Czy zgodnie z aktualnymi trendami front jest matowy po to, by się podobać czy może raczej dlatego by nie zatruwać sobie codziennych porządków nieustannym polerowaniem śladów palców? A może jedno i drugie? Drewniany uchwyt jest nie tylko wysmakowanym detalem pozwalającym na personalizację własnego piekarnika – możemy dobrać samodzielnie ulubiony rodzaj i kolor drewna. Jest też bardzo przyjemny w dotyku i ma odpowiednie właściwości izolujące – a czy to właśnie nie uchwytu dotykamy najczęściej w naszym piekarniku? Prosta forma utrzymana w oszczędnej kolorystyce nie absorbuje niepotrzebnie uwagi, uspokaja przestrzeń, wycisza.

To idealne „stopienie” zalet ZEN sprawiło, że zdobył on uznanie międzynarodowego grona jurorów i znalazł się on w elitarnym gronie 48 tegorocznych zdobywców red dot design award „best of the best”. Obserwując żywe, spontaniczne reakcje zwiedzających ostatnie prezentacje polskich produktów nagrodzonych w konkursie red dot design award, które odbywały się w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, można podejrzewać, że podobnie zostanie przyjęty i oceniony przez polskich i zagranicznych użytkowników. Amice udało się dzięki konsekwentnie realizowanej projektowej filozofii stworzyć produkt, który wzbudza pozytywne emocje, który jest tym czego obecnie poszukujemy.