1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Miasta zasilane energią słoneczną

123rf.com
123rf.com
Wykorzystanie słońca do produkcji energii elektrycznej i ciepła jest uzasadnione zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Pierwszym terytorium zasilanym całkowicie w ten sposób będzie Tokelau należące do Nowej Zelandii.

Słońce jest niewyczerpanym darmowym źródłem energii, a potrzebne do jej pozyskania urządzenia są stosunkowo tanie. Pierwszym obszarem, które będzie w pełni zasilane energią słoneczna, jest terytorium zależne Nowej Zelandii, składające się z 3 koralowych atoli. Wśród 1500 mieszkańców Tokelau jest sporo Nowozelandczyków i to właśnie dzięki ich rządowi uda się zrealizować program wart 6,11 mln dolarów. Tyle w sumie będzie kosztowało 4 tys. paneli słonecznych, 392 falowników słonecznych oraz 1344 baterii, koniecznych do zaopatrzenia w prąd wszystkich mieszkańców wysp. Sporym wyzwaniem dla wykonawcy projektu - firmy Powersmart Solar było zaprojektowanie instalacji odpornej na uderzenia  tajfunów wiejących z prędkością 230 km/h. Ale trudności udało się pokonać i zgodnie z założeniami inwestycja ma się zwrócić w ciągu 10 lat. W dalszej perspektywie oszczędności będą rosły, bo, zużywając ropę naftową, trzeba było płacić 800 tys. dolarów rocznie.

Na mniejszą skalę – bo jednego osiedla - energię słoneczną wykorzystują Kanadyjczycy z miejscowości Okotoks. Osiedle Drake Landing Solar Community składa się z 52 budynków mieszkalnych zasilanych w ciepłą wodę do celów użytkowych i grzewczych, podgrzaną za pomocą energii promieniowania słonecznego. Baterie kolektorów słonecznych umieszczono na dachach garażowych, a do instalacji włączono także podziemny magazyn ciepła. Podobne osiedle jest  także w niemieckim Neckasulm. System gruntowych magazynów ciepła współpracuje tu z kolektorami słonecznymi. Energia słoneczna jest magazynowana w ciągu sezonu letniego w podziemnym magazynie i zimą wykorzystywana do celów grzewczych.

Choć słonecznych dni w Polsce jest mniej, to wykorzystanie słońca mogłoby się opłacać i nas. Odpowiednie instalacje solarne pozwalają zaoszczędzić całorocznie ok. 65% energii potrzebnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ok. 30 % na ogrzanie budynku. Sezonowo instalacja pozwala zaoszczędzić do 80% energii potrzebnej do podgrzewacza wody w domu lub wody w basenie. W fotowoltaikę warto inwestować, bo jest czysta i będzie objęta preferencjami przy kredytowaniu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze