Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
4 kwietnia 2012 in Ekologia by Joanna-Sarniewicz

Na ratunek pszczołom

Przerażeni są pszczelarze i ekolodzy. Wyszli nawet ostatnio na ulice Warszawy, żeby to przerażenie zamanifestować. Bo giną pszczoły.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Właściwie powinniśmy być co najmniej zaniepokojeni i my, bo śmierć pszczół to nie tylko brak miodu. Owady te zapylają aż 78 procent roślin na całym świecie! Wyobraźmy sobie teraz, że ich zabraknie… Co się stanie z owocami, z wszystkimi prawie właściwie uprawami? „„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną tylko cztery lata życia” – takie hasło wypisane było na kamizelkach demonstrantów. Ale to nie oni są autorami – te słowa wypowiedział Albert Einstein. Na razie do tak dramatycznego scenariusza jeszcze daleko, ale eksperci są zdania, że między innymi od pszczół zależy bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej.

Zmniejszanie się liczby pszczół (o szacunku, jaki do nich mamy, świadczy też fakt, że to jedyne zwierzę, które w naszym słowniku „umiera”, a nie „zdycha”) pszczelarze i naukowcy obserwują już od lat 60. zeszłego stulecia. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo. Oczywiście głównym oskarżonym, jak zawsze w takich sytuacjach, jest cywilizacja. Chemia, której używamy w rolnictwie, szczególnie środki ochrony roślin typu neonikotynoidy, coraz bardziej zanieczyszczone środowisko naturalne… Ale nie tylko. W Stanach Zjednoczonych uczeni odkryli tajemniczego pasożyta nękającego te owady – zaatakowane nim traciły orientację i nie były w stanie same wrócić do ula. No i zmiany klimatyczne – coraz częściej pszczoły nie przeżywają zimy.

Niektórzy, przede wszystkim ekolodzy, uważają, że uprawy GMO to kolejne zagrożenie dla pszczelego rodu. Nie ma jeszcze co prawda dokładnych badań potwierdzających tę tezę, ale u nas na wszelki wypadek genetycznie modyfikowanej kukurydzy się nie uprawia.

Minister rolnictwa twierdzi też, że w Polsce pszczelego problemu raczej nie ma – w ciągu ostatnich kilku lat liczba tych owadów wzrosła. Ale to sprawy nie załatwia. W innych krajach Unii (nie mówiąc już o USA, gdzie jest wręcz dramatycznie) panuje niestety przeciwna tendencja.

Co można zrobić? Sadzić kwiaty! Na balkonie, w ogrodzie, na rabatkach przy domu. Im dłużej są tam pachnące i kolorowe kwiaty, tym dla pszczół lepiej. Jeśli mamy ogród, zadbajmy o to, by zostawić w nim dziki zakątek – tam chętnie wprowadzą się pszczoły i trzmiele. Możemy też z niemalowanych i nieimpregnowanych desek zrobić tam domek dla trzmiela. Powodzenia.

 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI