1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Produkty ekologiczne-oznaczenie

123rf.com
123rf.com
Czym bardziej wzrasta świadomość ekologiczna konsumentów, tym chętniej firmy reklamują swoje wyroby jako przyjazne środowisku. Ale jeśli chcemy być pewni, że kupujemy rzeczywiście produkty ekologiczne, powinniśmy szukać ekoznaków.

Są to znaki towarowe, nadawane wybranym produktom, usługom bądź miejscom. Jednak znak znakowi nie równy. Stuprocentową gwarancję tego, że produkt spełnia normy i wymagania, a co za tym idzie, jest rzeczywiście przyjazny dla środowiska dają oznaczenia, do których używania prawo przyznaje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

W zależności od typu znakowanego wyrobu stosowane są różne kryteria. Jednak znak eko oznacza przede wszystkim, że do wytworzenia oznaczonych nim produktów użyto minimalnej ilości surowców albo surowce te pochodzą z recyklingu. Nie mogą być oczywiście toksyczne ani testowane na zwierzętach. Szkodliwy dla środowiska nie może być także sam proces wytwarzania. Istotne jest również minimalne zużycie energii oraz możliwość ponownego wykorzystania po okresie eksploatacji.

Na artykułach spożywczych powinniśmy szukać znaku Ekoland, który oznacza, że produkcja odbywała się w sposób przyjazny dla środowiska, bez użycia nawozów mineralnych, z zachowaniem naturalnego obiegu substancji w przyrodzie. Gospodarstwa, które chcą oznaczać tym symbolem swoje wyroby, muszą uzyskać atest Polskiego Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Produkty znakowane muszą pochodzić z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Użycie tego znaku gwarantuje, że spełniają wymogi oficjalnego nadzoru i pochodzi bezpośrednio od wytwórcy lub został przygotowany w zamkniętym opakowaniu. Dodatkowo, przynajmniej 95% składników zostało wykonane metodami ekologicznymi.

Wśród znaków na produktach ekologicznych są też takie, które przyznają organizacje i firmy prywatne. Do tej kategorii należy znak Zielonego Punktu dla przedsiębiorców, którzy wnieśli wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu recyklingu i odzysku odpadów polskiej organizacji Rekopol Organizacja Odzysku S.A.

Jeśli chcemy mieć pewność, że do pozyskiwania i produkcji towarów importowanych, m.in. bananów,  kakao, kawy, przypraw czy ryżu zastosowano nie tylko standardy ekologiczne, ale również zasady równego traktowania powinniśmy szukać międzynarodowego znaku FAIRTRADE przyznawanego przez organizacje zrzeszone w Labeling Organizations International FLO.

Producenci często deklarują również, że ich artykuły nie są testowane na zwierzętach. Fakt ten nie jest jednak potwierdzony kontrolą ani certyfikowany.

Odrębną grupę znaków stanowią te, które mówią, czy i w jakim stopniu dany produkt może podlegać recyklingowi. Trzy strzałki układające się w trójkąt, jeśli w środku nie ma żadnych cyfr, oznaczają, że wyrób podlega procesowi odzysku w całości. Liczba oznacza procent, w jakim możliwy jest recykling. Ostatnio jedna z firm odzieżowych zastosowała podobny znak, w którym umieściła ideogram kostiumu bikini. W ten sposób zachęcała do zwrotu starych kostiumów w  punktach sprzedaży i kupowania nowych. Choć była to akcja prosprzedażowa, to liczy się efekt – dzięki niej kobiety, które do tej pory nie zwracały uwagi na recykling, dowiedzą się, jak jest on ważny.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze