Produkty ekologiczne-oznaczenie

Produkty ekologiczne
123rf.com

Czym bardziej wzrasta świadomość ekologiczna konsumentów, tym chętniej firmy reklamują swoje wyroby jako przyjazne środowisku. Ale jeśli chcemy być pewni, że kupujemy rzeczywiście produkty ekologiczne, powinniśmy szukać ekoznaków.
Są to znaki towarowe, nadawane wybranym produktom, usługom bądź miejscom. Jednak znak znakowi nie równy. Stuprocentową gwarancję tego, że produkt spełnia normy i wymagania, a co za tym idzie, jest rzeczywiście przyjazny dla środowiska dają oznaczenia, do których używania prawo przyznaje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

W zależności od typu znakowanego wyrobu stosowane są różne kryteria. Jednak znak eko oznacza przede wszystkim, że do wytworzenia oznaczonych nim produktów użyto minimalnej ilości surowców albo surowce te pochodzą z recyklingu. Nie mogą być oczywiście toksyczne ani testowane na zwierzętach. Szkodliwy dla środowiska nie może być także sam proces wytwarzania. Istotne jest również minimalne zużycie energii oraz możliwość ponownego wykorzystania po okresie eksploatacji.

Na artykułach spożywczych powinniśmy szukać znaku Ekoland, który oznacza, że produkcja odbywała się w sposób przyjazny dla środowiska, bez użycia nawozów mineralnych, z zachowaniem naturalnego obiegu substancji w przyrodzie. Gospodarstwa, które chcą oznaczać tym symbolem swoje wyroby, muszą uzyskać atest Polskiego Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Produkty znakowane muszą pochodzić z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Użycie tego znaku gwarantuje, że spełniają wymogi oficjalnego nadzoru i pochodzi bezpośrednio od wytwórcy lub został przygotowany w zamkniętym opakowaniu. Dodatkowo, przynajmniej 95% składników zostało wykonane metodami ekologicznymi.