Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

jak segregowac smieci
123rf.com
14 sierpnia 2012 in Ekologia by Dorota-Bogucka

Segregacja śmieci – jak to robić?

Produkujemy coraz więcej śmieci i w konsekwencji coraz więcej kosztuje nas ich utylizacja. Segregacja śmieci to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również proces ważny dla ochrony środowiska.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Na początek załóżmy, że mamy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania specjalne pojemniki. Są opisane i oznaczone kolorami, więc sprawa wydaje się prosta. Wystarczy przygotować również w domu osobne torby lub kosze i wrzucać do nich odpadki określonego rodzaju. Niestety, żeby segregacja śmieci przyniosła zamierzony efekt, musimy jeszcze wiedzieć, czego wyrzucać nie wolno. Na przykład do białych albo zielonych pojemników na szkło możemy wrzucać butelki, słoiki i szklane opakowania po kosmetykach, ale nie powinny się tam znaleźć żarówki, świetlówki i kineskopy. Do takich pojemników nie wrzucamy także: talerzy, mis, doniczek, porcelany, fajansu  i naczyń arco oraz szklanek, kieliszków, kryształów, naczyń żaroodpornych, a także szyb okiennych, samochodowych, luster, szkła zbrojonego. Zabronione jest również wyrzucanie opakowań po lekach, po środkach farmaceutycznych z pozostałością zawartości. Tych ostatnich bezpiecznie możemy się pozbyć, oddając do apteki.

Bodaj najdłuższą historię ma zbieranie papieru – niegdyś w celach ekonomicznych, dziś środowiskowych. Ale o ile na makulaturę mogliśmy oddawać praktycznie wszystko, co wpadło nam ręce, to segregacja śmieci narzuca pewne ograniczenia. Do niebieskich pojemników możemy więc wrzucić tylko taki papier, który nadaje się do ponownego przetworzenia. To znaczy, że mogą się tam znaleźć książki w miękkich okładkach, gazety, tektura oraz papier pakowy, katalogi, worki papierowe, ścinki drukarskie. Nie możemy tam natomiast wrzucać: papieru lakierowanego lub foliowanego (np.: prospektów reklamowych), papieru termicznego, zatłuszczonego i pobrudzonego, tapet, kalki, artykułów higienicznych, opakowań papierowych z jakąkolwiek zawartością. Nie wolno również zapełniać pojemników papierem mokrym bądź zawierającym elementy metalowe, szklane, tekstylne; nie mogą także występować zanieczyszczenia, takie jak piasek, kleje, farby czy pleśń albo grzyb.

Jednak w większości gospodarstw domowych najwięcej mamy odpadków z tworzyw sztucznych i metali. Na te śmieci przeznaczone są pojemniki oznaczone na żółty. Mogą się tam znaleźć: puste zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości (np. po szamponach, płynach), plastikowe opakowania po żywności (np.kubki po jogurtach, margarynach, koszyczki po owocach), folie i torebki z tworzyw sztucznych, czyste kanistry plastikowe, opakowania stalowe i aluminiowych (np. puszki, pudełka, folie). Nie wolno wrzucać opakowań po środkach medycznych, opakowań i butelek po olejach spożywczych i silnikowych oraz smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych, zabawek i sprzętu AGD. 

Opakowania, które zawierają jednocześnie karton i folię aluminiową, umieszczamy zgodnie z instrukcją na pojemnikach, w zależności od metody utylizacji, którą stosuje firma działająca na danym terenie. Problemem jest niestety to, że nie wszędzie dotarły. – Przeprowadziłam się niedawno z Pragi Północ na Saską Kępę i jestem niemile zdziwiona, że na zamkniętym osiedlu nie ma osobnych pojemników. Jesteśmy z mężem przyzwyczajeni do segregacji śmieci i ciągle to robimy, ale aż żal patrzeć, jak to wszystko ląduje w jednym kontenerze. Czasem zastanawiam się, czy nie zrezygnować z segregowania – mówi Hanna, designerka z Warszawy.

Jednak segregowanie ma sens w każdych warunkach, bo jeśli my podzielimy śmieci, to mniej pracy będą mieli pracownicy sortowni.    

Czytaj także: Śmieci z Neapolu ogrzeją Holandię.


1

Recykling, czyli kilka słów o tym, dlaczego warto wybierać opakowania przyjazne środowisku

Woda mineralna sprzedawana jest najczęściej w plastikowych butelkach. Są one poręczne, lekkie i łatwo dostępne. Po butelkowaną wodę sięgamy niemal codziennie, by nawodnić organizm, warto ...
list1a

Jak zrozumieć nastolatka?

Kochanie, Na początku napiszę, że jesteś dla mnie najważniejszym człowiekiem na świecie. Będąc moim dzieckiem zmieniłaś mój świat i sprawiłaś, że życie nabrało kolorów, że nawet ...
list2

Problemy dorastania: gdy nastolatek potrzebuje wsparcia

Trochę się zdziwiłam, kiedy dostałam od Ciebie list. Nie dlatego, że mało kto dzisiaj pisze listy, ale dlatego, że widujemy się codziennie, a listy pisze ...
list3

Bliskość w rodzinie: relacje między mamą a córką

Kochana Maju! Przekonałaś mnie – już nie będę się wymądrzać, ale wiedz, że jestem z Tobą i nie pozwolę Ci się tak łatwo poddać.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI