1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Światowy Dzień Wody

Bez wody nie istniałoby życie. Bez niej człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie 3 dni. Zajmuje w organizmie prawie 90 proc. miejsca, jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Stanowi trzy czwarte powierzchni Ziemi - niestety, tylko jeden procent jej zasobów nadaje się do picia.

Zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, ubóstwo, konflikty zbrojne, wzrost populacji, urbanizacja i zła gospodarka wodna doprowadziły w ostatnich latach do kryzysu wodnego w wielu regionach świata, m.in. Europie, gdzie coraz częściej mamy do czynienia z brakiem czystej wody.

 Problem ten dotyczy jednak głównie krajów globalnego południa, gdzie ludzie często spożywają wodę prosto z rzeki, co powoduje poważne choroby, niekiedy kończące się skutkiem śmiertelnym. Nawet mycie się czy płukanie jamy ustnej może powodować dość poważne konsekwencje dla zdrowia. Z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej co 20 sekund umiera tam jedno dziecko!

 22 marca na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Wody. To inicjatywa ONZ mająca zwrócić naszą uwagę na najważniejsze problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie. Został ustanowiony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych 22 grudnia 1992 roku w Rio de Janeiro. Siedem lat temu lata 2005-1015 ogłoszono Międzynarodową Dekadą "Woda dla Życia".

W rezolucji uznano, że dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, a dostęp do czystej wody jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących w przyszłości o rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów. Obchody Dnia Wody mają zainspirować rządy, organizacje, społeczności i poszczególnych ludzi do podejmowania działań służących lepszemu gospodarowaniu zasobami świeżej wody na świecie. Każdorazowo obchodom Dnia Wody przyświeca inne hasło. Tegoroczne brzmi „Water for Cities” – Woda dla Miast, w których (głównie w szybko rozwijających sięslumsach i przedmieściach biedy) mieszka już 3,3 mld ludzi, a liczba ta stale rośnie.

Akcja „Woda dla Sudanu - Woda dla Afryki” to część Kampanii Wodnej - programu Polskiej Akcji Humanitarnej, którego celem jest zapewnienie dostępu do wody pitnej w różnych regionach świata. Pod koniec 2008 roku do kampanii włączyła się Cisowianka, a w sklepach pojawiły się charakterystyczne butelki z motywami afrykańskimi i logotypem PAH. Są one w całości dedykowane budowie ujęć wodnych w Sudanie Południowym.

Aby przyłączyć się do Kampanii Wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej można m.in.:

  • przekazać dowolną kwotę na konto Fundacji,
  • kupić specjalną butelkę Cisowianki 0,33 l w całości dedykowaną budowie studni w Afryce,
  • przekazać 1% podatku (KRS 0000136833) lub
  • zakupić specjalne „gadżety wodne” dostępne na

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze