Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Warzywa prosto z dachu

Joanna-Sarniewicz
123RF.com
123RF.com
5 kwietnia 2012 in Ekologia by Joanna-Sarniewicz
Przenosimy się do miast, to fakt. I przenosi się tu też… rolnictwo. Nie, to nie żarty, na dachach domów coraz częściej rośnie marchew i ziemniaki. Chwilowa moda czy nasza przyszłość?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Po co tracić energię i pieniądze na dowożenie towaru do metropolii? – to jedna przyczyna dachowych upraw. A kolejna? Mieszczuchy po latach życia w centrum cywilizacji dochodzą do wniosku, że tęsknią za naturą. Ale przecież nie do tego stopnia, żeby zrezygnować z pracy w korporacji, z wieczornych wypadów do pubów czy kin… A jednak chętnie pogrzebaliby sobie w ziemi. Zajęli się ogródkiem. Rozwiązaniem stają się więc farmy na dachach.

W Stanach Zjednoczonych rozwijają się one błyskawicznie. W Nowym Jorku w Brooklyn Grange mieści się jedna z największych na świecie miejskich farm – rośnie na niej ponad 40 odmian warzyw. Zresztą w grę wchodzi nie tylko uprawa ziemi. Niektórzy zabierają się również za hodowlę w chmurach. Kurnik na dachu? Czemu nie?

W Niemczech, w Oberhausen, działa nawet ośrodek badawczy pracujący nad technologiami, które  pozwolą prowadzić takie dachowe farmy na szerszą skalę. Zalet takich rozwiązań – traktowanych już na poważnie, nie tylko jako hobby tęskniących za powrotem na łono natury mieszkańców metropolii – jest kilka. Przede wszystkim oszczędność ziemi – można w ten sposób zmniejszyć obszar potrzebny dla rolnictwa. Poza tym transport nie kosztuje niemal nic, a w dodatku ogranicza się w ten sposób ilość spalin i zanieczyszczeń. No i cena warzyw i owoców jest niższa. Oszczędza się też na wodzie – znakomicie sprawdza się deszczówka (w obiegu zamkniętym), ogrzewanie solarne też świetnie zdaje tu egzamin.

Entuzjaści takich rozwiązań zapewniają, że mieszkańcy miasta będą mogli w ten sposób korzystać z ekologicznej żywności. Tyle że niektórzy lekarze co do ekologii i kwestii tego, czy będzie to naprawdę zdrowa żywność, mają spore wątpliwości. Jeśli uprawy są pod szkłem czy folią – wszystko w porządku. Ale jeśli tylko „pod chmurką” – to już gorzej. Miejska deszczówka zawiera  duże ilości metali ciężkich, zanieczyszczenie powietrza też jest tu znacznie większe niż na wsi. Jeśli spotkalibyśmy więc kiedyś na targu czy w sklepie „dachowe” marchewki, w ciemno ich nie kupujmy.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI