1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wody przebadane

Wody przebadane

123RF.com
123RF.com
Wody mineralne poszły do laboratorium. Skierowała je tam – na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Fundacja Pro-test. Badano 15 rodzajów wód mineralnych i źródlanych. Wybrano te najpopularniejsze i najmocniej reklamowane.

Sprawdzano kilka rzeczy. Przede wszystkim to, czy skład podany na etykiecie zgadza się z tym, co w butelce. I czy przypadkiem w wodzie nie znajdują się substancje niepożądane czy związki toksyczne. Wreszcie – co też przecież istotne – smak i zapach.

Na butelce muszą znaleźć się informacje o producencie, a także o dacie przydatności i warunkach przechowywania. A także, jak długo woda nadaje się do picia po otwarciu butelki. Kupując, warto zwracać na to uwagę. Tymczasem w teście trafiły się takie butelki wody Żywiec Zdrój, w których, by odczytać datę ważności, trzeba było zerwać etykietę. Maksymalną liczbę punktów zyskała Nałęczowianka. Na podium stanęły też Arctic Plus i Jurajska.

Jeśli chodzi o składniki mineralne (tu nie badano wód źródlanych, gdyż te właściwie nie różnią  się składem od kranówki), najbardziej stabilne okazały się Nałęczowianka, Dobrowianka, Piwniczanka  i Muszynianka. To, co na etykietach, zgadzało się z tym, co w butelkach. Najgorzej w tej konkurencji wypadła Kropla Beskidu. Zresztą – głoszą pokonktrolne wnioski – warto by zastanowić się nad zmianą kwalifikacji niektórych wód. Między innymi właśnie Kropli Beskidu, Arctic Plus, Jurajskiej czy Kingi Pienińskiej – z mineralnych na źródlane. Te ostatnie bowiem nie muszą trzymać się precyzyjnie norm.

Największą ilość szkodliwych azotanów znaleziono w wodach Górska Natura i Żywiec Zdrój. Baru sporo było w Piwniczance i Muszyniance, a uranu w Ustroniance Białej. Jednak żadnego z tych pierwiastków nie było więcej, niż dopuszczają normy Światowej Organizacji Zdrowia.

Pierwiastków promieniotwórczych z kolei sporo było w Staropolance 2000. Nie jest to ilość zagrażająca zdrowiu dorosłego (może on bezpiecznie wypić nawet litr dziennie), ale już dla nastolatka czy kobiety w ciąży dawka maksymalna to szklanka.

Najwięcej bakterii rozwijających się w temperaturze pokojowej ma Górska Natura i Jurajska.

Jeśli chodzi o smak i zapach – to kwestia względna. Jak wiadomo, każdy ma inny. Radzimy więc próbować, bo widać, że żadna z wód nie jest prymuską pod każdym względem. I choć wody wysokozmineralizowane są zdrowsze, jednocześnie zawierają więcej składników niekoniecznie dla zdrowia korzystnych. Nie przywiązujmy się więc do jednego gatunku. Im więcej, tym zdrowiej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze