Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
29 maja 2016 in Parenting, Styl Życia by Hanna Samson

Felieton Hanny Samson: Być matką i nie zwariować!

Jeśli masz małe dziecko, pewnie co jakiś czas nachodzi cię myśl, że za chwilę oszalejesz. Skąd to wiem? Bo jest to doświadczenie wielu kobiet. Choć nie trzeba już prasować pieluch, to macierzyństwo jest dziś trudniejsze, niż było w przeszłości.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Gdy byłam mała, mój ojciec czytał mi książeczki przed snem. Te, które chciałam. A chciałam te, które dobrze znałam. I mogłam ich słuchać bez końca. Ale mój ojciec zmieniał czasem jakieś słowo, co bardzo mi przeszkadzało. Natychmiast go poprawiałam, a on za chwilę znowu coś przekręcał. Wołałam na pomoc mamę.

– Mamo, tata zmienia słowa! – skarżyłam się z płaczem, a mama przywoływała ojca do porządku.

– Jesteś bardziej dziecinny niż ona! – diagnozowała. – Przestań się wygłupiać i czytaj normalnie!

I ojciec czytał po raz setny tę samą historyjkę o króliczku albo koziołku, a potem znów coś przekręcał.

Zrozumiałam mojego ojca dopiero wtedy, gdy sama zostałam matką. On wcale nie był dziecinny. Był dorosły i strasznie się nudził w powtarzalności dziecięcego świata.

Kiedy moja córka była mała, uwielbiała bawić się w sklep. Kilkanaście razy dziennie stawała przede mną i mówiła:

– Jestem w sklepu. Co ty cesz?

Patrzyła mi ufnie w oczy, wierząc, że chcę coś kupić, więc nie mogłam jej zawieść. Kupowałam. Sklep był wielobranżowy, mydło, powidło, meble, samochody – mogłam kupić, cokolwiek chciałam. Tyle że ja nie chciałam kupować! „Kupię jeszcze kilogram mąki i zwariuję” – myślałam, karcąc się jednocześnie za tę myśl. No bo co jest strasznego w wymyślaniu coraz to nowych rzeczy do kupienia? Niby nic. Kupowałam chmury, pazury, odrzutowce, a i tak się nudziłam śmiertelnie. Miałam poczucie winy, że jestem złą matką, ponieważ nie cieszy mnie zabawa z córką. Chętnie pobawiłabym się w coś innego, chętnie nie bawiłabym się w nic… Ale od sklepu nie było ucieczki. Przez kilka miesięcy żadna inna zabawa nie była dla mojej córki tak atrakcyjna jak sklep. Więc kupowałam z poczuciem winy za złe myśli i z obawą, że zaraz zwariuję.

Te historie są sprzed wielu lat, ale dziś zajmowanie się dzieckiem wcale nie jest łatwiejsze. Wręcz przeciwnie. Pisze o tym Jennifer Senior w świetnej książce „Dużo radości, mniej przyjemności. Paradoks współczesnego rodzicielstwa”, która niedawno ukazała się w Polsce. Ta książka nie jest poradnikiem, ale pozwala lepiej zrozumieć to, co dzieje się w naszym życiu i z nami, gdy pojawia się dziecko. Umieszcza nasze doświadczenia w szerszym kontekście kulturowych przemian, zbiera to, co już wiemy, oraz to, co przeczuwamy, i popiera wynikami badań. Niewyspanie, stres, chaos, zmęczenie, utrata autonomii, problemy w życiu zawodowym i w małżeństwie są wpisane we współczesne rodzicielstwo, którego nie da się w dodatku oprzeć na tradycyjnych wzorach.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI