Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
8 stycznia 2015 in Styl Życia by Hanna Samson

Felieton Hanny Samson: Karmienie demonów

Poeci wiedzą lepiej. Rainer Maria Rilke pisał: „Może to wszystko, co w nas straszne, w głębi swojej istoty jest bezradne i potrzebuje pomocy”. A my ciągle walczymy ze smokiem, zamiast dowiedzieć się, co jest mu potrzebne.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pamiętacie te różne bajki o rycerzach, którzy walczą ze smokiem? Gdy odcinają jedną głowę, w jej miejsce wyrasta następna. Ale w końcu zawsze zwyciężają. Od dzieciństwa uczymy się, że z wrogiem należy walczyć, bo takie przekonanie leży u podstaw naszej kultury. A gdyby je zweryfikować? Niedawno ukazała się po polsku książka Tsultrim Allione „Nakarmić swoje demony”. Autorka jest nauczycielką buddyzmu tybetańskiego i słynie z tego, że potrafi przekładać mądrość Wschodu na język zrozumiały dla ludzi Zachodu. Ta książka jest na to dowodem. Tsultrim Allione wykazuje, że karmienie demonów (a nie walka z nimi) prowadzi do pokoju i wewnętrznego spokoju. Także w naszej kulturze obecne są tropy, które prowadzą w to samo miejsce. Na przykład słowa Emily Dickinson:

„Smak nienawiści znika,
Złość, gdy syta jest, umiera;
One się tylko głodem karmią”.

Choć są rzeczy, które w książce Allione mogą brzmieć dla nas egzotycznie, to w istocie autorka spotyka się w wielu miejscach z psychoanalizą i terapią Gestalt. Jej opisy sesji terapeutycznych pozwalają zajrzeć nie tylko pod podszewkę pracy terapeutki i przewodniczki duchowej, ale również w głąb duszy jej klientek i klientów. Dzięki technikom wizualizacji dochodzi do personifikacji demonów, które mogą mówić, czego chcą. To, czego chcą, jest zwykle dla nas destrukcyjne, więc należy iść dalej. Dopiero bliski kontakt z demonem pozwala dotrzeć do naszych prawdziwych potrzeb. Jeśli demon potrzebuje miłości, to nią należy go karmić. Dzięki karmieniu demona uwalniamy energię zaangażowaną w walkę z nim i możemy zacząć z niej korzystać.

Czym są demony? To słowo brzmi magicznie i przywołuje na myśl żądne krwi upiory, które czyhają na nas w opuszczonych domach. Jednak demony istnieją naprawdę i mamy z nimi częsty kontakt. Są to nasze lęki, obsesje, choroby, depresja, uzależnienia. To także wieczne niezadowolenie z siebie, perfekcjonizm, złość, zazdrość. Prowadzimy z nimi ciągłą walkę, a one nie znikają. W miejsce odciętej głowy smoka wyrasta nowa.

Widać to dobrze na przykładzie pięćdziesięciokilkuletniej Melissy, opisanej przez Allione. Melissa miała dużą nadwagę i wynikające z niej problemy zdrowotne. Bardzo walczyła ze swoim obżarstwem i wciąż przegrywała. Jedzenie dawało jej poczucie bezpieczeństwa i wyciszało nieprzyjemne emocje. Melissa izolowała się od ludzi, gdyż wstydziła się swojego ciała. W młodości nałogowo paliła i nadużywała alkoholu. Kiedy rzuciła te nałogi, zaczęła się objadać. Wiedziała, że postępuje niewłaściwie, miała poczucie winy i wciąż przepraszała innych za wszystko.

W dzieciństwie Melissa była molestowana seksualnie przez wujka, a matka przestała okazywać jej miłość. Melissa czuła się bezwartościowa i niegodna miłości. Gdy spotkała się ze swoim demonem, zamiast z nim walczyć, zapytała go, czego potrzebuje, żeby dać jej wolność i spokój. Usłyszała, że demon potrzebuje seksu, co doprowadziło ją do traumatycznych wspomnień z dzieciństwa. Dopiero wtedy mogła dotrzeć do prawdziwych potrzeb demona, czyli potrzeby miłości i troski, i zaczęła go karmić miłością i troską. Napięcie zmuszające ją do jedzenia z każdą sesją było coraz słabsze.

Ten sam proces, opisany w innym języku, mógłby zajść w różnych rodzajach terapii. Uświadamianie sobie wewnętrznych konfliktów, wprowadzanie do świadomości tego, co zostało wyparte, jest podstawą psychoanalizy. Personifikacja części siebie i rozmowa z nimi jest obecna w terapii Gestalt. Ale Tsultrim Allione prowadzi nas dalej. Do spotkania z naszym egocentryzmem, który jest źródłem wszystkich demonów. Do innego spojrzenia na siebie samych, z którego mogą płynąć nowe wnioski.

Weźmy bogodemony, bo i takie istnieją. W naszej kulturze nadzieja uważana jest za coś dobrego. Ale podstawą nadziei i pragnień są nasze lęki. To dwie strony tego samego medalu, z których każda generuje napięcie. Pragnienie miłości i lęk przed samotnością. Marzenie o sukcesie i lęk przed ubóstwem. Pragnienie uznania i lęk przed krytyką. Gdy dzielimy nasze doświadczenia na dobre i złe, napięcie związane z pragnieniem i napięcie związane z lękiem wzmacniają się nawzajem, tworząc zamknięty cykl cierpienia. Gdy wydobędziemy z ukrycia nasze lęki i spojrzymy na nie ze współczuciem, gdy nadamy im formę i odkryjemy kryjące się za nimi prawdziwe potrzeby i zaczniemy je zaspokajać, mamy szansę uwolnić się od lęku.

Demony działają także, gdy ludzie dobierają się w pary. Allione stwierdza, że zamiast mówić „zakochaliśmy się w sobie”, równie dobrze możemy powiedzieć: „połączyliśmy nasze demony”. Łatwo rozpoznać po naszych wyborach, jakie demony nas dręczą. Osoba, która była kiedyś poniżana, zakocha się w kimś, kto nie będzie okazywał jej szacunku. Jeśli boję się porzucenia, zakocham się w osobie skłonnej do zdrad. Gdy nie potrafimy stworzyć związku, to wyraźny znak, że działają demony. Weźmy przykład kobiety, która twierdzi, że chce wyjść za mąż i mieć dzieci, ale boi się utraty niezależności, więc wybiera mężczyznę z demonem lęku przed zobowiązaniami. Mężczyzna znika, nim ich relacja przerodzi się w poważny związek. Jeśli kobieta nie spotka się ze swoim demonem, którym jest lęk, że ugrzęźnie w domu jak jej matka – sytuacja będzie się powtarzać.

Allione stworzyła system pracy, który wyrasta z mądrości buddyjskiej, ale w swojej istocie nie jest odległy od naszego myślenia o człowieku. Rewolucyjna za to jest jej próba przeniesienia paradygmatu rozwiązywania konfliktów wewnętrznych na życie społeczne.

Tsultrim Allione proponuje, byśmy w końcu przestali identyfikować się z rolą zabijającego smoki bohatera, bo niezależnie od tego, ile demonów zniszczymy, szybko pojawią się inne. Utożsamiając samych siebie z dobrem, a wroga ze złem, skazujemy się na ciągłą walkę. Gdyby zaś przyjąć paradygmat rozwiązywania konfliktów oparty na współczuciu i dialogu, świat miałby wreszcie szansę na pokój.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI