Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
13 października 2015 in Styl Życia by Hanna Samson

Felieton Hanny Samson: Singielki po pięćdziesiątce

Podobno miłość może się zdarzyć w każdym wieku. I można na nią czekać aż do śmierci, traktując życie w pojedynkę jako stan tymczasowy, który zmieni się w życie właściwe, gdy ON się zjawi. Ale zamiast wierzyć w mrzonki, lepiej nauczyć się żyć bez partnera.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Uff! Cieszę się, że to powiedziałam, choć nie było łatwo. Mam wrażenie, że to temat tabu. Każda kobieta na własną rękę musi odkrywać, że w pewnym wieku znalezienie partnera nie jest proste. W każdym razie takiego, który nie zmusza jej do zawierania kompromisów z samą sobą. Ale o tym się zwykle nie mówi. Niby wszystkie wiemy, że już po czterdziestce kobieta ma większe szanse na to, że zginie z rąk terrorystów, niż że wyjdzie za mąż, ale przecież to tylko żarty. A tak serio, otoczenie podtrzymuje ją na duchu. „Świetnie wyglądasz, jesteś bardzo atrakcyjna, na pewno wkrótce spotkasz jakiegoś mężczyznę” – słyszą singielki po pięćdziesiątce i czekają.

„Kobieta bez mężczyzny jest jak ryba bez roweru” – stwierdziła dawno temu Gloria Steinem, ale my wciąż nie potrafimy w to uwierzyć. Nie umiemy się cieszyć tym, co jest, jakby bez Niego nie miało to znaczenia!

Niedawno prowadziłam warsztaty dla kobiet. Pięć z nich w stałych związkach, a reszta singielki, te w pewnym wieku zwykle po rozwodzie, dzieci już dorosłe, zostały same.

– Wciąż się umawiam na randki, ale jeszcze nie spotkałam faceta, z którym bym chciała się umówić po raz drugi – mówi Kasia, tłumaczka, 56 lat.

Grupa natychmiast rzuca się do pocieszania i podsycania nadziei, że w końcu spotka.

– A co będzie, jeżeli nie spotka? – pytam w końcu.

Kobiety patrzą na mnie z niedowierzaniem.

– No jak to? Dlaczego tak mówisz? – pyta Kasia ze łzami w oczach.

– Bo szkoda mi, że tyle czasu i energii wkładasz w randki, z których może nic nie wynikać.

– To mam do końca życia być sama? – Kasia płacze, inne kobiety także protestują, nie zgadzają się na odbieranie im nadziei na lepsze życie.

Każda z dziewięciu singielek marzy o miłości. A przynajmniej o tym, żeby było z kim jechać do lasu, żeby ktoś na nie czekał i interesował się, co u nich w pracy. I żeby nie musiały same siedzieć w domu, bo boją się samotności i jej nie lubią. Niektóre bez partnera czują się niepełnowartościowe. Same nie chcą iść nawet do kina, wstyd im, że inni zobaczą, że są same. Tak jakby wszyscy wokół byli w związkach, a do tego udanych!

Widziałam niedawno chilijsko-hiszpański film „Gloria” w reżyserii Sebastiana Lelio. Tytułowa bohaterka jest rozwódką po pięćdziesiątce, dorosłe dzieci żyją swoim życiem, a ona mieszka sama i czuje się samotna. Potrzebuje kontaktu z ludźmi, jest w niej tęsknota za miłością, więc wieczorami chodzi do klubu, gdzie tańczy i poznaje mężczyzn. Z jednym z nich decyduje się na więcej, otwiera się na związek, angażuje, nie zraża sygnałami, że partner jest uwikłany w sprawy rodzinne, które uważa za ważniejsze od niej. Wreszcie Gloria doświadcza tego w upokarzający sposób. Kończy związek, dokonuje spektakularnej zemsty i żyje dalej. Zaczyna bardziej akceptować to, co jest. Nadal chodzi do klubu, dobrze się bawi i cieszy życiem, które nie kończy się, gdy nie ma partnera.

Oczywiście, może się skończyć. Kilka miesięcy temu widziałam w TR Warszawa spektakl Yany Ross „Koncert życzeń”. W roli głównej i jedynej występuje Danuta Stenka, która nie mówi ani słowa, bo nie ma do kogo. Po pracy wraca do domu, gdzie wszystko ma pod kontrolą. Porządek, odżywianie, perfekcyjne rytuały krzątactwa, a wszystko ekologiczne i dobrze zorganizowane, i tylko nie wiadomo, po co wstawać z łóżka. W końcu nie wstanie, przytłoczona samotnością, z której nie szuka wyjścia. Ale czy związek to wyjście jedyne? I czy zawsze chroni nas przed samotnością?

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI