Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
30 sierpnia 2015 in Styl Życia by Hanna Samson

Felieton Hanny Samson: W pułapce stereotypu

Jak szybko oceniamy ludzi! Jedna, dwie informacje wystarczą, byśmy mieli wrażenie, że wiemy o nich wszystko. Naukowcy nazywają to skąpstwem poznawczym. Wolimy oszczędzać czas i energię, niż zadbać o to, by nasze sądy o innych były trafne.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Na spotkaniu grupy rodziców jeden z ojców skarży się na to, że jego córka jest odrzucana przez koleżanki w klasie.

– Tym wszystkim steruje jedna dziewczyna, która ma tam posłuch. Pewnie zazdrości mojej Zosi dobrych stopni, bo sama kiepsko się uczy…

– Rozmawiałeś z wychowawczynią? – pyta któraś z uczestniczek.

– Tak, ale ona nic nie może zrobić. Ojciec tej dziewczyny pije, matka nie przychodzi na zebrania, to patologia, nie ma sensu z nimi rozmawiać!

Grupa kiwa głowami ze zrozumieniem. Ktoś radzi, żeby przeniósł córkę do innej szkoły, skoro tu taki element, ktoś inny, żeby pogroził tej dziewczynce.

– Ta mała pewnie zna tylko argument siły. Powiedz, że spuścisz jej lanie, jak jeszcze raz wyśmieje twoją córkę.

No nie! Zaraz się uduszę, ale odwlekam interwencję, bo wierzę, że sami się opamiętają. Może coś jeszcze się zdarzy, nim omówimy sytuację. Czy znajdzie się choć jeden sprawiedliwy? Jest! Karolina przerywa absurdalną dyskusję:

– Mój ojciec pił, więc ja też jestem patologią. Czy myślicie, że nie ma sensu ze mną rozmawiać?

– No co ty! To chodzi o tamtą dziewczynę, która jest zdemoralizowana.

– Skąd to wiesz? Bo dokucza twojej córce? Kiedyś mówiłeś, że Zosia źle traktuje gorszych od siebie, może ta dziewczynka przeciwko temu się buntuje?

Uff! Mogę się rozluźnić, grupa pracuje sama. Kilka osób przyznaje, że ich ojciec też pił, żadna z nich nie chciałaby być wrzucona do worka z etykietką „patologia”, do którego przed chwilą wrzucono dziewczynkę.

– Moi rodzice też nie chodzili na zebrania – wspomina jeden z ojców. – Pewnie dlatego wszystko było na mnie. Nikt nie stał po mojej stronie, więc można mnie było karać bez żadnych obaw.

Na następnym spotkaniu tata Zosi opowiada o rozmowie, którą odbył z mamą dziewczynki.

– To rozsądna kobieta. Zaniepokoiła się sytuacją, porozmawiała z córką i powiedziała mi, o co chodzi.

– O co? – dopytuje grupa.

Tata Zosi macha ręką.

– Dajcie spokój, nie chcę do tego wracać, bo Zośka też nie była bez winy. Ważne, że sprawa załatwiona. Ta dziewczyna ma na imię Ewa i jest całkiem fajna.

Każdy i każda z nas ma jakieś wyobrażenia na temat tego, które właściwości człowieka współwystępują ze sobą. Kiedy przypisujemy jakiejś osobie jedną właściwość, jesteśmy skłonni przypuszczać, że charakteryzuje ją także wiele innych cech związanych z tą właściwością. Rzetelne analizy służące sformułowaniu trafnej oceny osób, które spotykamy, pochłaniałyby czas i energię, które wolimy oszczędzić na ważniejsze sprawy. Stereotypy upraszczają świat i dają nam poczucie, że wiemy, jak jest. Umożliwiają dokonywanie szybkich ocen na podstawie niewielu informacji. Kłopot w tym, że te oceny są często nietrafne w stosunku do konkretnych osób. I zwykle krzywdzące.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI