Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
30 grudnia 2015 in Styl Życia by redakcja

Finansowe postanowienia na nowy rok

Często obiecujemy sobie, że w nowym roku zadbamy o domowy budżet i wreszcie zaczniemy oszczędzać. Co zrobić, by oszczędzanie stało się nawykiem?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tegoroczny, ósmy już raport Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec finansów” pokazuje, że największą przeszkodą w podjęciu decyzji o oszczędzaniu wcale nie jest brak środków finansowych, lecz brak systematyczności w oszczędzaniu. Oto pięć zasad, które pomogą pokonać ten problem

1. Regularność kluczem do sukcesu
Przejdź od słów do czynów. Nie planuj oszczędności, tylko po prostu zacznij to robić. Na początek ustal konkretną kwotę, którą będziesz odkładał co miesiąc, zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Określ ją na niskim poziomie, chodzi o wdrożenie żelaznej regularności. Stopniowo na pewno uda ci się ją zwiększyć. Jeśli obawiasz się braku konsekwencji, załóż w banku subkonto oszczędnościowe i zleć automatyczne polecenie zapłaty z konta, na które wpływa twoja pensja.

2. Planuj wydatki długofalowo
Z badania wynika, że 9 proc. z nas planuje wydatki w perspektywie zaledwie tygodnia. To znacznie utrudnia realizację długofalowych celów oszczędnościowych. Finanse w perspektywie przekraczającej pół roku potrafi zaplanować zaledwie 6 proc. badanych.
Co zrobić? Już dziś pomyśl o wakacjach, ile chcesz na nie przeznaczyć i zacznij regularnie odkładać już teraz. Prościej jest odkładać co miesiąc mniejsze kwoty niż jednorazowo wysupłać równowartość na przykład połowy pensji. A po powrocie z urlopu? Od razu zacznij odkładać na następny.

3. Przejmij kontrolę nad portfelem
Aż 17 proc. badanych przyznaje, że w ogóle nie kontroluje swoich wydatków. Jak to zmienić? Najprościej jest przez okres np. tygodnia skrupulatnie zapisywać każdą wydaną sumę. Po przeanalizowaniu rachunków dostrzeżemy, że nie wszystko co kupujemy, jest nam potrzebne. Dzięki temu, przy odrobinie rozsądku co miesiąc uda nam się odłożyć całkiem pokaźną sumkę. Jest to tzw. efekt latte – jeśli odmówimy sobie porannej kawy z sieciowej kawiarni, po miesiącu zostanie nam w portfelu 200-240 zł, a w skali roku aż 2400-2880 zł.

4. Nazwij swoje marzenia i obierz cel
Aż 29 proc. respondentów przyznaje, że nie ma konkretnego celu, na który oszczędza. Tymczasem zdefiniowanie celu, na jaki zamierzamy przeznaczyć odłożone pieniądze (samochód, edukacja dziecka etc.) to połowa sukcesu. Wizualizacja celu jeszcze bardziej zwiększa motywację do jego osiągnięcia. Obejrzyj katalogi biur podróży, poczytaj o kraju, który zawsze chciałeś odwiedzić, może przybliżenie celu przybliży również jego realizację.

5. Sprawdź szacowaną wysokość swojej emerytury
Być może rozbieżność między aktualnymi zarobkami a tym, jak mogą wyglądać twoje finanse za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat zmotywuje cię do oszczędzania. Z tegorocznego badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wynika, że o swojej sytuacji finansowej w jesieni życia myśli poważnie niewielu z nas. Tylko 21 proc. pracujących Polaków oszczędza z myślą o emeryturze, a 13 proc. nie zastanawia się nad jej wysokością, przyszłość więc może niemile ich zaskoczyć.

mat.pras.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI