Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

„Gęsina na świętego Marcina”

10 listopada 2016 in Styl Życia by redakcja
11 listopada 2016 rozpocznie się VIII edycja akcji „Gęsina na św. Marcina”. Tegoroczna odsłona potrwa do 4 grudnia. W tym roku organizatorzy akcji będę szczególnie propagować Gęś Kartuską. 

W akcji organizowanej przez Slow Food Polska wezmą w tym roku udział m.in.: Wojtek Modest Amaro (Atelier Amaro), Adam Chrząstowski (ED RED), Krzysztof Żurek (Trzy Rybki – Hotel Stary), Dominik Narloch (Werbena – Hotel Herbarium), Mariusz Siwak (Park Hotel), Witek Iwański (Aruana), Sebastian Krauzowicz (Sfera) czy Bartosz Budnik (Bryza), Jacek Krakowiak (Horyzont-Aquarius), Marian Frankowski (Morellino-Gęboczek), Janusz Fic (Dwór Sieraków), Dawid Łagowski (Pałac Mierzęcin) czy Aleksander Baron (Solec 44). Każdy z nich będzie w tym okresie serwował gościom przynajmniej 3 dania na bazie gęsiny.

Częścią akcji jest także „Terra Madre – Slow Food Festival” w Krakowie, gdzie od 11 do 13 listopada zgromadzą się rolnicy, hodowcy, przetwórcy, szefowie kuchni i konsumenci z Europy Środkowej. Właśnie podczas Terra Madre w piątek wieczorem, podczas Święta Młodego Wina, poznamy wyniki konkursu na „Króla Gęsiny”.

Pod hasłem „Gęsina na św. Marcina” będą odbywać się festyny w skansenie w Swołowie na Pomorzu, Gęśniku na Kaszubach (Gęsia Farma) oraz w Pałacu Mortęgi na Warmii, szereg imprez związanych z gęsiną w podwarszawskim Legionowie, konkurs dla zachodniopomorskich restauracji w Szczecinie, impreza plenerowa w Folwarku Kamyk, powrót do żydowskich i gęsich tradycji w małym świętokrzyskim Chmielniku a także nieskończona ilość spotkań, laboratoriów, konkursów, degustacji organizowanych w całej Polsce przez convivia Slow Food Polska. Jednak sercem akcji pozostają same restauracje.

Jak co roku szefowie kuchni biorący udział w akcji wybiorą najlepszy przepis na gęsinę. W zeszłym roku zwycięstwo przypadło Adrianowi Gabryszakowi za „Lody Jabłkowe z Wątróbką Gęsią podane na musie ze skorzonery z wanilią, tarniną i chipsem ze skóry gęsiej”.

Więcej na stronie akcji.


Rajskie ptaki w Twoim ogrodzie

Wiosna i lato to czas wyjątkowych spotkań na świeżym powietrzu. Garden party czy weekendowe przyjęcia z bliskimi na tarasie mają swój niepowtarzalny i bezpretensjonalny urok. ...

Wywiad SENSu: Joanna Brodzik

Na prośby widzów wróciła właśnie na plan szóstego sezonu serialu z cyklu „Nad rozlewiskiem”, na prośbę naszej redakcji po raz trzeci pojawiła się na okładce ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI