1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Gruzja.Toast na styku dwóch kontynentów

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Zobacz galerię 6 Zdjęć

Gruzja leży na styku dwóch kontynentów: Europy i Azji. Położenie kraju i zróżnicowany klimat zapewniają wyjątkową różnorodność krajobrazu i doskonałe warunki do uprawy winorośli. Tradycja upraw i produkcji wina sięga 8000 lat i Gruzini nadal ją podtrzymują. Motywy winorośli odnajdujemy w sztuce, literaturze, na starych nagrobkach i w zdobieniach architektonicznych. Nieprzypadkowo nawet gruziński alfabet jest wzorowany na kształt wijącej się winorośli!

Gruzja stanowi bez wątpienia kolebkę winiarstwa i upraw winorośli, co zostało udowodnione przez wielu światowych ekspertówTrunek wytwarzany z winogron uprawianych przez większość społeczeństwa jest znanym na całym świecie towarem eksportowym. Unikalne starożytne technologie produkcji i przechowywania wina wykorzystywane są obok nowoczesnych metod. O uprawie winorośli i doskonałych gruzińskich winach pisali starożytni: Homer i Apoloniusz z Rodos. Wino było i nadal pozostaje bardzo ważną częścią gruzińskiej kultury i tradycji. Nierozerwalnie wiąże się z uroczystościami, świętami czy obrzędami religijnymi.

Wina z Gruzji są dziś znane na całym świecie, ale niektóre odmiany są dostępne tylko na lokalnym rynku. Warto wiedzieć, że w kraju uprawia się łącznie ponad 500 rodzajów winorośli, ale w komercyjnym obrocie znajduje się 38 szczepów. Najbardziej szlachetne to czerwone saperavi i białe rkatsiteli. Można tu oczywiście znaleźć popularne pinot noir, chardonnay czy cabernet sauvignon, ale jest tu także wiele gatunków nieznanych w innych częściach świata, np.: khikhvi, usakhelauri, alexandreuli, mudzhuretuli, otskhanuri sapere, krakhuna, chkhaveri, tetra, tsolikouri, tsitska, chinuri, goruli mtsvane, kakhuri mtsvane, odzhaleshi, orbeluri odzhaleshi, aladasturi, obchuri dzvelshavi.

Cztery główne obszary winiarskie to: Kachetia - na wschodzie, Kartlia - w okolicach Tbilisi, Imeretia - na zachodzie i północny Racha-Lechkhumi, gdzie winnice są położone na tak stromych stokach, że wymagają ręcznej uprawy. W samej Kachetii rośnie aż 70 procent upraw, z których owoce przeznaczone są do produkcji wina i słynnej gruzińskiej brandy. Właśnie tu uprawiany jest wspomniany już szlachetny szczep saperavi (co oznacza: farba, barwnik), który daje trunek o mocnej czerwonej barwie.

Turystów z całego świata przyciąga do Gruzji nie tylko malowniczy krajobraz, lecz także legendarna wprost gościnność gospodarzy i obyczaj ucztowania. Tradycja nakazuje, bo ugościć każdego, kto zapuka do drzwi. Niepowtarzalne smaki to m.in. słynny serowy placek chaczapuri, chinkali, ser sulguni – nieco podobny do naszego oscypka - czy chaczo (dojrzewający pleśniowy) oraz duszone i surowe warzywa. Kuchnia gruzińska jest bardzo bogata, a dodatkową, niezwykle ważną rolę spełniają toasty oraz tradycyjny „moderator” spotkania – tamada. A jeśli toasty, to oczywiście gruzińskim winem!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze