Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
22 lutego 2015 in Styl Życia by Hanna Samson

Hanna Samson: Życie jako zadanie

Często widzimy przeszłość jako ciężar, z którym należy się uporać. Wypłakać żale, przepracować bolesne wspomnienia, uwolnić się. A gdyby przeszłość potraktować jak skarb? Posplatać różne nitki naszego doświadczenia i zacząć nowy etap życia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Na spotkaniu grupy kobiet Zośka wraca do swojego dzieciństwa. Okrutne sceny z jej rodzinnego domu poruszają inne uczestniczki. Olga wybucha: – Dlaczego nas to wszystko spotkało? Czy uda nam się w końcu uwolnić od przeszłości? Zapomnieć o tym, co było?

Świat nie jest sprawiedliwy. Dobrze to widać w grupach kobiet dotkniętych przemocą. Ale czy to oznacza, że należy zapomnieć swoją przeszłość? Gdybyśmy o niej zapomniały, kim byśmy były? Skąd byśmy wiedziały, dokąd iść? I właściwie, kto idzie? Nasza tożsamość to wynik naszych doświadczeń i myślenia. Patrzenia na siebie i świat z coraz to nowej perspektywy, która wyłania się wraz z kolejnym etapem życia.

W niektórych grupach proponuję, by uczestniczki narysowały matrioszki. To takie laleczki wkładane jedna w drugą. Najpierw trzeba podzielić swoje życie na etapy. Początkiem nowego etapu bywa pójście do szkoły lub jej zmiana albo jakieś zdarzenie losowe, poznanie kogoś czy wyjście za mąż. Każda z nas ma za sobą kilka takich etapów, w których zmienia się nasza sytuacja i my jesteśmy już inne niż wcześniej. Na rysunkach wyraźnie to widać, różna kolorystyka, wyraz twarzy, akcesoria. Ale to ciągle jesteśmy my. To nasza droga przez życie. Każda kolejna matrioszka skrywa w sobie poprzednie. Z ich doświadczeń czerpie mądrość i siłę, ale widzi już więcej, bo patrzy z dystansu. A pozostałe uczestniczki patrzą razem z nią, słuchają kolejnych historii i opowiadają własną.

I zwykle przychodzi olśnienie. Nagle kobiety zauważają podobieństwo zdarzeń, które dotąd wydawały się różne i niepowtarzalne, bo przecież każda historia jest inna. A tu widzą, że to nie jest tak, że tylko tej dziewczynie trafił się ojciec, który bił ją i matkę. To nie przypadek, że wujek tamtej był potworem, który wykorzystywał ją seksualnie. Nagle dociera do nich, że te wszystkie matrioszki to nie jest tylko indywidualny los, lecz wspólne doświadczenie kobiet.

– Naprawdę tak wygląda świat? – pyta Olga, ta sama, która kilka tygodni wcześniej chciała zapomnieć o przeszłości, a teraz zobaczyła ją inaczej.

– Co czujesz? – pytam.

– Jestem wściekła – odpowiada. I nagle zaczyna się śmiać. Ten śmiech jest zaraźliwy, po chwili śmiejemy się wszystkie. Wspólnym śmiechem rozpoczynamy nowy etap.

– Czuję ulgę – dopowiada Olga, gdy udało nam się uspokoić. – Już wiem, z czym muszę się zmierzyć. I wiem, że nie jestem w tym sama.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI