Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Imigranci, którzy zostali milionerami

123rf.com
17 grudnia 2015 in Styl Życia by redakcja
Wyruszyli do Stanów Zjednoczonych w nadziei na lepszą przyszłość. A udało im się zmienić oblicze świata.

Boeing, Steinway, Heinz, Astor i Strauss. Wszyscy urodzili się w Niemczech lub pochodzili z rodzin niemieckich imigrantów. Ciężko pracowali, aby spełnić amerykański sen. Ostatecznie poza milionami na koncie osiągnęli coś więcej. Zmienili sposób, w jaki świat podróżuje, je, bawi się i ubiera.

William Boeing zobaczył samolot pierwszy raz w 1909 roku. Siedem lat później zrobił licencje pilota i założył wytwórnię lotniczą. W 1927 roku Boeing miał już linie lotnicze. Dziś firma, którą założył jest światowym liderem w produkcji samolotów pasażerskich.

Henry Steinway, cieśla z zawodu, pierwszy fortepian zbudował w Niemczech, w swojej kuchni. Po emigracji do Stanów Zjednoczonych, w 1853 roku, Steinway założył firmę i kontynuował pracę nad stworzeniem idealnego fortepianu. Obecnie Steinway & Sons produkuje około 5000 instrumentów rocznie, a ich dzieła  zaliczane są do najlepszych na świecie.

Henry John Heinz swoją wartą obecnie setki miliardów firmę założył w 1876 roku, jej pierwszym i zarazem flagowym produktem był keczup. To właśnie Heinz pod koniec XIX wieku rozpowszechnił w Stanach Zjednoczonych ten rodzaj sosu pomidorowego.

John Jacob Astor był synem niemieckiego rzeźnika. Wyemigrował do Ameryki w wieku 21 lat. Rok później ożenił się z kobietą z zamożnej rodziny. Nowe koneksje pozwoliły na otwarcie firmy American Fur Company, handlującej futrami. Jednak dopiero dzięki sprzedaży nieruchomości w Nowym Jorku stał się pierwszym amerykańskim multimilionerem.

Levi Strauss przyjechał do Stanów z Bawarii w 1846 roku. Początkowo zajmował się pomaganiem bratu w rozwoju sieci sklepów. Kilka lat później Strauss uległ gorączce złota i wyruszył do San Francisco. Tam poznał krawca Jacoba Davisa. Ich współpraca zaowocowała powstaniem najsłynniejszych spodni świata. Obecnie na świecie sprzedaje się około miliarda dżinsów w klasycznym kolorze indygo. Wyglądają one w dużej mierze tak jak ich pierwowzór z XIX wieku.

W styczniu na antenie Planete+, autorskiego kanału nc+, będzie można zobaczyć serię „Jak imigranci zostali miliarderami”, opowiadającą historię niezwykłych wizjonerów. Premiery w soboty, od 2 stycznia, o 22:00.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI