Imigranci, którzy zostali milionerami

123rf.com

Wyruszyli do Stanów Zjednoczonych w nadziei na lepszą

reklama

przyszłość. A udało im się zmienić oblicze świata.
Boeing, Steinway, Heinz, Astor i Strauss. Wszyscy urodzili się w Niemczech lub pochodzili z rodzin niemieckich imigrantów. Ciężko pracowali, aby spełnić amerykański sen. Ostatecznie poza milionami na koncie osiągnęli coś więcej. Zmienili sposób, w jaki świat podróżuje, je, bawi się i ubiera.

William Boeing zobaczył samolot pierwszy raz w 1909 roku. Siedem lat później zrobił licencje pilota i założył wytwórnię lotniczą. W 1927 roku Boeing miał już linie lotnicze. Dziś firma, którą założył jest światowym liderem w produkcji samolotów pasażerskich.

Henry Steinway, cieśla z zawodu, pierwszy fortepian zbudował w Niemczech, w swojej kuchni. Po emigracji do Stanów Zjednoczonych, w 1853 roku, Steinway założył firmę i kontynuował pracę nad stworzeniem idealnego fortepianu. Obecnie Steinway & Sons produkuje około 5000 instrumentów rocznie, a ich dzieła zaliczane są do najlepszych na świecie.

Henry John Heinz swoją wartą obecnie setki miliardów firmę założył w 1876 roku, jej pierwszym i zarazem flagowym produktem był keczup. To właśnie Heinz pod koniec XIX wieku rozpowszechnił w Stanach Zjednoczonych ten rodzaj sosu pomidorowego.

John Jacob Astor był synem niemieckiego rzeźnika. Wyemigrował do Ameryki w wieku 21 lat. Rok później ożenił się z kobietą z zamożnej rodziny. Nowe koneksje pozwoliły na otwarcie firmy American Fur Company, handlującej futrami. Jednak dopiero dzięki sprzedaży nieruchomości w Nowym Jorku stał się pierwszym amerykańskim multimilionerem.

Levi Strauss przyjechał do Stanów z Bawarii w 1846 roku. Początkowo zajmował się pomaganiem bratu w rozwoju sieci sklepów. Kilka lat później Strauss uległ gorączce złota i wyruszył do San Francisco. Tam poznał krawca Jacoba Davisa. Ich współpraca zaowocowała powstaniem najsłynniejszych spodni świata. Obecnie na świecie sprzedaje się około miliarda dżinsów w klasycznym kolorze indygo. Wyglądają one w dużej mierze tak jak ich pierwowzór z XIX wieku.

W styczniu na antenie Planete+, autorskiego kanału nc+, będzie można zobaczyć serię „Jak imigranci zostali miliarderami”, opowiadającą historię niezwykłych wizjonerów. Premiery w soboty, od 2 stycznia, o 22:00.