Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
5 października 2015 in Styl Życia by redakcja

Jak być dobrym managerem? – Przygotuj się do roli!

Wiele osób wkłada bardzo dużo wysiłku w to, aby zdobyć awans, zapominając po drodze na czym tak naprawdę polega rola managera. A wiedza teoretyczna, jaką znajdziemy w książkach może okazać się niewystarczająca do bycia dobrym managerem. Jak zatem się do tego przygotować?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jeśli rozpoczynasz nową pracę na stanowisku managera lub starasz się o awans w dotychczasowej firmie, powinnaś zastanowić się nie tylko nad czekającymi Cię nowymi obowiązkami, ale także oczekiwaniami Twoich pracowników i ich wymaganiami wobec Ciebie.

Bądź otwarta na nowe wyzwania

Dobry manager nie boi się wyzwań. Szukanie odpowiedzi na trudne pytania i rozwiązywanie problemów to uroki codziennej pracy na tym stanowisku. Jeśli to Twój pierwszy raz w zarządzaniu zespołem, daj sobie czas na adaptację. – Pnąc się po szczeblach kariery na stanowiska managerskie często nie masz doświadczenia, a jedynie predyspozycje, które zostały zauważone przez przełożonych. Musisz przygotować się na ciężką pracę. Od poziomu Twojego zaangażowania zależy bowiem to, jak będą postrzegać Cię współpracownicy. Twoim zadaniem będzie odpowiednie motywowanie pracowników do działania i odnoszenia sukcesów – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Poczuj się pewnie

Warto słuchać opinii innych, jednakże podejmując decyzje pokaż pewność siebie. Słuchaj zespołu, bierz pod uwagę jego pomysły i wdrażaj w życie. Jeśli na Twojej drodze pojawi się trudny problem, zawsze możesz poradzić się bardziej doświadczonego managera z innego działu. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby zacząć od sumiennego wykonywania swoich obowiązków, a dopiero potem oczekiwania tego od innych. Dzięki temu zbudujesz do siebie zaufanie i szacunek zespołu.

Pamiętaj, że manager nie musi być specjalistą w każdej dziedzinie, którą zajmuje się jego zespół. Nikt nie jest ekspertem od wszystkiego, dlatego nie powinnaś się wstydzić pytać swoich pracowników o kwestie, które są dla Ciebie niejasne. Ważne, aby ostatecznie podejmowane decyzje były zgodne z Twoimi przekonaniami, wizją i celami prowadzonego projektu.

Uwierz w to, że zmiany mogą być dobre

Manager jest odpowiedzialny za swoje zadania i koordynowanie pracy zespołu, którym zarządza. Oznacza to, że może wpływać na procesy wykonywania poszczególnych zadań. Jeśli awansowałaś w strukturach firmy i uważasz, ze pewne rzeczy można robić szybciej i efektywniej, nie bój się zejść z utartej ścieżki i spróbować czegoś nowego. Pamiętaj jednak, że to efekt końcowy jest najważniejszy. – Warto, abyś wzięła pod uwagę zdanie pracowników, omówiła z nimi nowy sposób wykonywania zadań. Być może wniosą do Twoich planów ulepszenia, które jeszcze bardziej usprawnią pracę zespołu. Sprawi to, że pracownicy poczują się słuchani, chętniej przystosują się do nowych metod, a Ty nawiążesz z nimi więź i zyskasz ich sympatię – radzi Małgorzata Majewska. Pokazując im swoje zaangażowanie udowodnisz, że razem tworzycie zespół, a to przyczyni się do budowy solidnego autorytetu.

Planując zmiany, koniecznie weź pod uwagę zwyczaje i kulturę organizacyjną firmy. Sprawdź, czy pozwala ona na wprowadzenie modyfikacji. Szczególnie, jeśli jesteś managerem w dużym, międzynarodowym przedsiębiorstwie.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI