Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
3 marca 2016 in Styl Życia by redakcja

Jak muzyka wpływa na kubki smakowe?

Wyniki badań profesora Charlesa Spence’a, psychologa eksperymentalnego z uniwersytetu w Oksfordzie sugerują, że nasze jedzenie może być „przyprawiane dźwiękiem”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Od najwybitniejszych kucharzy po małe dzieci — każdy wie, że sól i pieprz to podstawowe ingrediencje w każdej kuchni. Okazuje się jednak, że nie tylko takie dodatki wpływają na smak naszych potraw: niemałe znaczenie mogą mieć także „przyprawy” działające na zupełnie innych poziomach — na przykład muzyka. Spence twierdzi, że kilka kropel opery, szczypta flamenco czy nawet łyżeczka niemieckiego techno do kiełbasy z grilla mogą poprawić wrażenia smakowe.
Naukowiec badał ideę „dźwiękowych przypraw”, wykorzystując muzykę z regionów, z których pochodziły poszczególne potrawy. Okazuje się, że dania kuchni francuskiej lepiej smakują przy akompaniamencie akordeonu grającego francuskie piosenki, podczas gdy Puccini wzbogaca smak włoskich dań z makaronu. Podobne efekty uzyskano, łącząc z odpowiednią muzyką kuchnię niemiecką, hiszpańską i grecką.

„Trzeba pamiętać, że smak to kwestia zmysłów, a nie ust.To nie język jest odpowiedzialny za jego odczuwanie, ale mózg, który analizuje sygnały docierające z języka i kubków smakowych. Otoczenie ma znaczący wpływ na nasze doświadczenia kulinarne: muzyka może „oczyszczać” podniebienie, wpływać na zmysł smaku, zmieniać sposób jego działania, a także zwiększać intensywność doznań smakowych. Nawet niewielkie zmiany w otoczeniu mogą więc znacząco zmienić odbierany smak dań. Oferowana przez firmę Sony technologia Multi-room może więc umożliwić autentycznie wielozmysłowe doświadczenie kulinarne. W każdym pomieszczeniu można wykorzystać muzykę w taki sposób, aby podkreślała i wzbogacała smak tego, co jemy. Dzięki temu, że w różnych pokojach możliwe jest odtwarzanie różnych rodzajów muzyki albo tego samego utworu, mogliśmy łatwo przeprowadzić badania, w czasie których uczestnicy wraz ze swoim jedzeniem i napojami przechodzili z pomieszczenia do pomieszczenia, sprawdzając, jak atmosfera tworzona przez muzykę wpływa na odczuwanie smaku”, podkreśla prof. Spence.

  • Badania prof. Spence’a wykazały między innymi, że: Słuchanie muzyki klasycznej powoduje, że wina i inne alkohole sprawiają wrażenie trunków wyższej jakości.
  • Przy wolnej muzyce smak dłużej pozostaje w ustach. Z kolei przy żywej, dynamicznej muzyce smak zanika szybciej.
  • Im bardziej podoba nam się muzyka, tym bardziej smakuje nam to, co jemy — to przykład tak zwanego przeniesienia wrażenia. Chodzi o to, że uczucia, które wywołuje w nas muzyka, przenosimy także na to, co w danej chwili jemy i pijemy.
  • Dobór instrumentu pasującego do danej potrawy wzmacnia smak. Wyniki badań sugerują, że na przykład dźwięk fortepianu dobrze pasuje do owoców takich jak jeżyny, brzoskwinie czy maliny — prawdopodobnie chodzi o ich słodki smak.
  • Czasami na odczuwanie smaku mogą wpływać bardzo proste dźwięki. Pomyślmy choćby o odgłosach powstających w czasie gryzienia niektórych pokarmów. Na przykład charakterystyczny odgłos chrupania, jeśli go odpowiednio wzmocnić, znacząco poprawia odczucia smakowe przy jedzeniu chipsów czy świeżych warzyw. „Wiele naszych doświadczeń zmysłowych towarzyszących jedzeniu i piciu działa podobnie”, komentuje prof. Spence. „Wystarczy pomyśleć o przyjemnych doznaniach związanych z kruchością, chrupkością, kremową konsystencją czy musowaniem. Wszystkie one w dużej części zależą od powiązanych z nimi, charakterystycznych dźwięków.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI