Jak pogodzić studia i pracę?

fot.123rf

Korytarze uczelni wyższych lada moment wypełnią się studentami. Dla jednych będzie to początek uniwersyteckiej przygody, inni zaczną swój ostatni rok zmagań o stopień naukowy, a jeszcze inni wrócą do auli, aby uzupełnić swą wiedzę lub zdobyć nowe kwalifikacje. Niezależnie od grupy, coraz częściej studenci to także osoby pracujące. Jak pogodzić pracę ze studiami, aby nie zaniedbać żadnej z tych sfer?
Może być to nie lada wyzwanie, szczególnie dla tych osób, które mają już wypracowaną pewną pozycję zawodową, a na uczelnię wracają po dłuższej przerwie. Taka sytuacja wymaga często wywrócenia życia do góry nogami i zaplanowania wszystkiego na nowo. To jednak możliwe. – Najważniejsza jest wewnętrzna potrzeba zmiany i rozwijania się, szczególnie, jeśli wybierzesz kierunek mający na celu poprawienie twoich zawodowych kwalifikacji. Jeśli podejmiesz decyzję o rozpoczęciu studiów, a szczególnie o powrocie na uczelnię w przypadku, gdy masz już stałą pracę, będziesz musiał zweryfikować swój dotychczasowy harmonogram dnia i swoje zwyczaje. Gra jest jednak warta świeczki – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

reklama

Nieoceniona pomoc rodziny i przyjaciół

Jeśli chcemy coś zmienić w naszym życiu, z pewnością łatwiej dokonać zmian mając wsparcie bliskich nam osób. Warto się do tego dobrze przygotować. Najlepszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest rozmowa z partnerem, przyjaciółmi i najbliższą rodziną. Muszą wiedzieć po co to robimy, jakie korzyści przyniosą nam kolejne studia i jak ważne są dla nas oraz rozwoju naszej kariery zawodowej. Uświadomienie im powodów podjętej decyzji pozwoli lepiej ją zrozumieć. Rozpoczęcie studiów i kontynuowanie pracy zawodowej sprawi, że będziemy mieli dla nich mniej czasu. Jeśli będą wiedzieli, że to dla nas ważne, łatwiej będzie o ich wyrozumiałość i wsparcie.

Rozmowa z pracodawcą

To rzecz, którą należy zrobić zaraz po rozmowie z bliskimi. Po pierwsze, może okazać się, że firma ma jakieś fundusze na projekty szkoleniowe i rozwój pracowników. Jeśli tematyka studiów jest zbieżna z wykonywanym zawodem, może przynieść nową wiedzę i kwalifikacje, firma może sfinansować część, a czasem nawet całość opłaty za studia. Drugą kwestią jest zwykłe poinformowanie pracodawcy o naszych planach. Rozpoczęcie studiów będzie wiązało się z ograniczeniem dyspozycyjności albo potrzebą dodatkowych dni wolnych od pracy. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większy nacisk kładzie się na rozwój i szkolenia pracowników, żaden pracodawca nie powinien utrudniać życia pracownikowi, który chce się rozwijać i podejmuje w tym kierunku konkretne kroki. Uświadom jednak swojego przełożonego na ile dokładnie może zmienić się twoja dyspozycyjność lub zaangażowanie w poszczególne projekty. Szczera rozmowa pomoże Wam ustalić na nowo zakres obowiązków, tak abyś mógł swobodnie wykonywać swoje zadania i odpowiednio przyłożyć się do nauki – radzi ekspert.