Jak Polacy chcieliby spędzać czas wolny?

123rf.com

Czas wolny jest niezbędny do odpoczynku od codziennych zajęć, regeneracji i odkrywania nowych pasji. Zdarza się, że spędzamy go jednak zupełnie inaczej niż chcielibyśmy.
Wyniki sondy „Polacy – rozrywka, a czas wolny”* pokazują, że Polacy nie mają zbyt wiele czasu, który mogliby poświęcać na rozrywki i przyjemności: 38% badanych chwilę dla siebie znajduje wieczorem lub popołudniu (25%), a 19% – tylko w weekend.

reklama

Co trzeci Polak deklaruje, że najczęściej czas wolny spędza przed telewizorem, słuchając muzyki lub po prostu odpoczywając (18%). Dla 27% respondentów jest to czas, który poświęcają na spędzenie go z innymi. Najczęściej w wolnych chwilach przebywamy z bliskimi osobami: partnerką i partnerem (49%), rodziną (38%) lub przyjaciółmi (31%). Z odpowiedzi ankietowanych wynika jednak, że nie o pasywnej formie spędzania czasu wolnego marzymy. Co trzeci Polak zadeklarował, że wolałby oddać się aktywnościom niż leżeć na kanapie lub spędzić ten czas na wyjazdach (26%). W Polsce przybywa również osób, które deklarują, że spędzają czas na rozrywkach poza domem – 17% respondentów.

„Nietrudno zauważyć, że upodobania Polaków dotyczące spędzania czasu wolnego zmieniają w ostatnich latach. Coraz częściej staramy się poświęcać wolne chwile na realizowanie marzeń i oddawanie się niestandardowym atrakcjom, takim jak np. przejażdżka luksusowym samochodem, lot w tunelu aerodynamicznym albo ciesząca się ostatnio dużym zainteresowaniem zabawa Escape room. Najczęściej są to jednorazowe rozrywki, ale chętnie decydujemy się również na ciekawe lekcje i kursy jak na przykład lekcje fotografii, warsztaty gotowania czy też kursy tańca. Bardzo popularny w ostatnim czasie wśród pań stał się na przykład pole dance”, mówi Kornel Piesio, PR Manager serwisu PrezentMarzeń.com.

Aż 52% respondentów jest nawet gotowych wyjechać poza miejsce zamieszkania, w przypadku chęci realizacji nietypowej rozrywki. Coraz chętniej korzystamy z takich form rekreacji, świętując specjalne okazje takie jak urodziny, imieniny, wieczory panieńskie i kawalerskie. Ponad 43% Polaków deklaruje, że jest w stanie przeznaczyć jednorazowo na rozrywkę od 100 – 200 złotych, a 19 % respondentów 200 – 400 zł.

*Badanie „Polacy – rozrywka, a czas wolny” zostało zrealizowane na próbie 5260 respondentów w październiku 2015 roku przez serwis PrezentMarzen.com