Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
23 września 2015 in Styl Życia by redakcja

Jak postrzegamy muzułmanów w Polsce?

Fundacja Przestrzeń Wspólna i Centrum Badań nad Uprzedzeniami w sierpniu 2015 r. przeprowadziły badanie na grupie 711 Polaków i Polek. Badanie miało na celu dokładne zdiagnozowanie postaw wobec muzułmanów i muzułmanek oraz wskazanie najważniejszych psychologicznych uwarunkowań tych postaw. Ponadto, w badaniu zastosowano relatywnie nowe narzędzie do pomiaru postaw wobec muzułmanów i muzułmanek pozwalające na rozróżnienie postaw islamofobicznych od rzetelnej, racjonalnej krytyki islamu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Przeprowadzone badanie wykazało, że badani Polacy i Polki są negatywnie nastawieni wobec muzułmanek i muzułmanów. Deklarują wobec nich chłodne, nieprzyjazne uczucia, przy czym uczucia te są nieco pozytywniejsze w odniesieniu do muzułmanek niż muzułmanów. 73,6% osób deklarowała chłodne lub negatywne uczucia wobec muzułmanów, 57,2% do muzułmanek.

Osoby badane deklarowały wysoki poziom odczuwanego ze strony muzułmanów zagrożenia. Dwie trzecie osób twierdziło, że czułoby się nieswojo w otoczeniu muzułmanów (tj. deklarowało wysoki poziom lęku międzygrupowego). Ponad połowa badanej próby deklarowała też, że muzułmanie zagrażają ekonomicznemu dobrobytowi Polski i Polaków (zagrożenie realistyczne), polskim wartościom (zagrożenie symboliczne) oraz, że czuje się zagrożona zamachami terrorystycznymi. Ponad połowa badanych osób zgadzała się z islamofobicznymi twierdzeniami, a ponad trzy czwarte badanych zgadzało się z twierdzeniami o charakterze racjonalnej krytyki islamu.

Badanie pokazuje, że Polacy i Polki nie znają osób wyznających islam (blisko 80% uczestników badania zadeklarowało, że nie zna żadnego muzułmanina ani muzułmanki) oraz, że obraz islamu jaki posiadają jest bardzo uproszczony (skojarzenia ze słowem islam można w dużym uproszczeniu sprowadzić do trzech – „religia”, „przemoc”, „Arabowie”).

Jednym z elementów przeciwdziałania uprzedzeniom wobec muzułmanów i muzułmanek są działania edukacyjne, oraz budowanie przestrzeni do wspólnych kontaktów. Projekt Patrzę na: islam jest odpowiedzią na zwiększającą się fale nienawiści wobec wyznawców i wyznawczyń islamu. W ramach projektu w 4 miastach: Warszawa, Białystok, Lublin, Łomża) odbędą się projekcje filmów pokazujące muzułmanów i muzułmanki w innym kontekście niż terroryzm. Pokazom towarzyszą debaty.

Źródło: Postrzeganie muzułmanów w Polsce – raport z badania sondażowego przeprowadzonego w ramach projektu Patrzę na: islam realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI