Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
29 września 2015 in Styl Życia by redakcja

Jak powstaje herbata?

Jaką drogą musi przejść liść herbaty od plantacji do filiżanki? Sekrety upraw i produkcji zdradza główny Kiper POSTI, Radosław Bojar.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Na całym świecie występuje jeden liść herbaty, który w zależności od plantacji pojawia się w różnych odmianach i krzyżówkach, stworzonych, żeby uzyskać możliwie największą odporność na choroby. W przeciwieństwie do coraz częściej modyfikowanej żywnościi, w przypadku herbaty nie ma mowy o genetycznie modyfikowanych roślinach. Takie praktyki są absolutnie zabronione i stoją w sprzeczności z filozofią towarzyszącą herbacie.

Najwięcej upraw znajduje się w Indiach, Sri Lance, Chinach, Kenii, Indonezji, Wietnam oraz Argentyna. Herbata zawdzięcza swój wyjątkowym smak przede wszystkim warunkom na plantacji: ważne jest czyste powietrze, odpowiednia wilgotność i wysokość nad poziomem morza – im wyżej, tym lepsza jakość. Ze szczytów krzewów herbacianych zbierane są tylko dwa najmłodsze listki i pączek.

Zanim herbata trafi do filiżanki musi przejść przez kilka etapów produkcji. Pierwszym i najważniejszym jest zbiór. Marka POSTI wykorzystuje herbatę zbieraną ręcznie, gdyż jest to produkt najwyższej jakości. Ze względu na wilgotność i wysokie temperatury świeże liście i pączki muszą bardzo szybko trafić do suszarni. Najpóźniej 2-3 godziny po zebraniu znajdują się na specjalnych podestach, gdzie stopniowo schną i zaczynają więdnąć. To szczególnie istotny proces, ponieważ świeży liść przy próbie zwijania pęka i traci swój sok, czyli wszystko co najcenniejsze i najzdrowsze. W ciągu całego procesu, który trwa od 16 do 24 godzin, liście tracą około 30 % wody, to pozwala na zwinięcie ich przy zachowaniu aromatu oraz wszystkich walorów smakowych i zdrowotnych. Kolejnym etapem jest rwanie i cięcie liści: powstają większe i mniejsze części,  sortowane następnie w zależności od rozmiaru.

Po zwinięciu liści następuje proces tzw. fermentacji, poprawnie zwany utlenowaniem. Ten proces różni się w zależności od kraju. Dla przykładu w Indiach liście rozsypywane są na ceramicznych płytkach lub podestach i co pewien czas ręcznie przegrabiane. Inna metoda polega na zmechanizowaniu całego procesu. Liście znajdują się na taśmociągu, gdzie z obu stron wentylatory nadmuchują powietrze, a herbata jest co jakiś czas przewracana. Za sprawą tego procesu liście stają się coraz ciemniejsze: z zielonkawych stają się ciemnooliwkowy, aż do brązowego.

Proces produkcji herbaty zielonej jest podobny do produkcji herbaty czarnej  z pominięciem etapu fermentacji. Aby herbata zachowała zielony kolor, nasyca się ją przed skręceniem parą wodną w specjalnych zbiornikach.

Ostatni etap to suszenie. W temperaturze 90 °  Celsjusza herbata pozostaje około 20 minut. Kiedy liść zawiera już zaledwie 3-5 % wody, otrzymujemy susz. Dopiero wtedy,  herbata jest gotowa do zaparzenia.

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI