Jak przygotować dom na przybycie dziecka?

Lada chwila twoja rodzina się powiększy, a ty nie wiesz, jak przygotować dom na przybycie dziecka?
Z akcji „Projekt dziecko – zaczynamy!”, której partnerem jest Aviva, dowiesz się, jak zapewnić bezpieczeństwo i wygodę maluchowi.

reklama

Najczęstszym problemem młodych rodziców jest brak miejsca w mieszkaniu na sprzęty niezbędne dla dziecka. Przechowywanie ubrań, zabawek i akcesoriów nie będzie kłopotliwe, jeśli sprytnie wykorzystasz przestrzeń. Pojemniki pod łóżkiem i dodatkowe wiszące półki ukryją bałagan. Przy wyborze mebli dla dziecka warto wybrać modele wielofunkcyjne, które zaoszczędzą cenną przestrzeń w małym mieszkaniu. Komoda może być jednocześnie przewijakiem, a skrzynia na zabawki może pełnić funkcję stolika kawowego. Przyjrzyj się wnikliwie swoim meblom, a na pewno dostrzeżesz ich możliwości.

Dom dla całej rodziny musi być wygodny, ale też bezpieczny. Pamiętaj, że 40% wypadków, jakim ulegają dzieci, zdarza się w domu! Odpowiedzialni rodzice z wyprzedzeniem przewidują potencjalne zagrożenia i starają się im zaradzić. Potrzebne ci będą gadżety, dzięki którym twoja pociecha nie spotka na swojej drodze żadnych pułapek. Najwięcej groźnych sytuacji ma miejsce, gdy dziecko zaczyna się samodzielnie poruszać. Malec będzie raczkował, wspinał się na meble i próbował chodzić, dlatego mieszkanie nie może być dla niego torem przeszkód. Przydadzą się nakładki na krawędzie mebli, osłony na gniazdka, zabezpieczenia do szafek i szuflad oraz pasy do mebli. Dziecko od początku powinno uczyć się samodzielności, ale wskazany jest zdrowy rozsądek. Przy schodach, kominku czy drzwiach balkonowych dobrze jest ustawić bramki. Świetnym rozwiązaniem jest kojec, który umożliwi wykonywanie codziennych domowych obowiązków bez obawy, że dziecku coś się stanie. Umieść go blisko siebie, aby mieć malucha pod stałym nadzorem.

Pojawienie się dziecka wywraca świat do góry nogami, ale nie musi spędzać nam snu z powiek. Kilka mądrych rozwiązań wystarczy, aby zapewnić dziecku komfort i wygodę, a nam poczucie bezpieczeństwa.