Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
31 marca 2016 in Styl Życia by redakcja

Jak przygotować się do biegu survivalowego?

Biegi survivalowe to wyzwanie wymagające od uczestników sporej dawki motywacji i determinacji oraz przemyślanych treningów. W jaki sposób przygotować się do startu tak, by bezpiecznie i z zadowoleniem dotrzeć na metę?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Biegi survivalowe wymagają od uczestników odpowiednio zaplanowanych, regularnych treningów, zrównoważonej diety oraz dużej dawki motywacji i determinacji. Poczucie niezapomnianej przygody, radość i ogromna satysfakcja przychodząca wraz z przekroczeniem mety są jednak warte poświęceń i trudów, jakie napotykają zawodnicy podczas okresu przygotowań.

– W biegu survivalowym może wziąć udział każda, w pełni sprawna, zdrowa i aktywna osoba, choć znam też przypadki zawodników, którzy pokonali trasę biegu na wózku inwalidzkim – przekonuje Mateusz Jasiński, autor bloga TrenerBiegania.pl oraz partner merytoryczny Men Expert Survival Race, cyklu miejskich biegów z przeszkodami. Warto tu jednak podkreślić, że do biegu ekstremalnego należy się solidnie przygotować. Pozwoli to zapobiec kontuzjom, które niestety są codziennością zwłaszcza u początkujących biegaczy. – Najnowsze badania pokazują, że aż 80 proc. biegaczy po roku regularnych treningów ma poważną kontuzję. Tego wszystkiego moglibyśmy uniknąć, gdyby startujący w zawodach przystąpili do rozsądnych przygotowań w zgodzie z własnym ciałem i trybem życia – potwierdza Jasiński.

Kiedy zacząć przygotowania do startu w biegu survivalowym? Z reguły – im wcześniej tym lepiej. Jest to jednak kwestia indywidualna, w dużej mierze zależna od prowadzonego przez nas trybu życia, celu, który sobie wyznaczyliśmy, oraz aktualnego poziomu sportowego. – Zakładając, że nasza kondycja pozwala nam na przebiegnięcie 10 kilometrów bez przystanku, a nasz układ ruchu pracuje bez zarzutu, to przygotowania do startu w biegu z przeszkodami powinny trwać od 3 do 6 miesięcy – podpowiada ekspert. Co istotne, pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygotowań powinno być przede wszystkim rozpisanie planu treningowego dostosowanego do naszych możliwości.

Jak często i co trenować? W tym przypadku wiele zależy od naszej motywacji, trasy biegu i liczby przeszkód, która czeka na nas na starcie i poprzeczki, jaką stawiamy sobie odnośnie wyniku. Warto pamiętać, że biegi survivalowe wymagają od uczestników dużo bardziej zróżnicowanego planu ćwiczeń niż klasyczne imprezy biegowe. Równie ważna jest regularność oraz intensywność treningu. Aby w pełni przygotować się do startu w biegu ekstremalnym, należy nastawić się na minimum cztery urozmaicone treningi w tygodniu.

O czym jeszcze pamiętać przed startem? Przede wszystkim warto zadbać o to, by regularnym treningom towarzyszyła zdrowa dieta: mało żywności przetworzonej, duża ilość owoców i warzyw oraz pełnowartościowego białka połączona z odpowiednim nawadnianiem, unikaniem alkoholu i napojów z dużą ilością kofeiny. Równie ważne jest wysypianie się oraz odpoczynek i regeneracja po ćwiczeniach. – Dobrym pomysłem jest cotygodniowy masaż, który pozwoli zniwelować napięcia mięśniowo-powięziowe. Jeżeli mamy taką możliwość, skorzystajmy z usług profesjonalisty, jeżeli nie – bądźmy szczególnie mili dla żony/męża i poprośmy ich o pomoc – podpowiada Jasiński. Wśród innych sposobów na domową  regenerację można też wymienić naprzemienny masaż ciepłą i zimną wodą, solanki, rolowanie się oraz masaż kostkami lodu.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI