Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
23 czerwca 2016 in Styl Życia by redakcja

Jak się zachowywać podczas zagranicznych podróży?

Podczas zagranicznych podróży należy zdawać sobie sprawę z różnic kulturowych, które dzielą mieszkańców nawet niezbyt odległych od siebie krajów. Nie biorąc ich pod uwagę bardzo łatwo kogoś urazić.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Według danych CBOS ponad połowa dorosłych Polaków (56%) zamierza w 2016 roku wyjechać poza miejsce stałego zamieszkania na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych. 43% osób planujących wycieczki chciałoby w tym roku udać się za granicę. Education First, firma specjalizująca się w organizowaniu zagranicznych kursów językowych, przygotowała zestawienie zachowań, których powinno się unikać przebywając w poszczególnych europejskich krajach.

Jak nie urazić Włochów?
Przebywając we włoskiej kawiarni, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej kawy. Włoska tradycja picia kawy różni się od polskiej. Tam cappuccino pije się jedynie do południa. W godzinach popołudniowych dysze do spieniania mleka są już starannie wypolerowane, więc warto o tym pamiętać, ponieważ dla Włochów tradycja jest bardzo istotna. Włosi naprawdę potrafią przygotować znakomitą pizzę. Kombinacja składników na każdej pizzy, którą można znaleźć w menu, jest bardzo starannie dobrana, więc zamówienie dodatku, czyli na przykład ketchupu, może zostać odebrane przez kucharza jako bardzo nietaktowne zachowanie. Przebywając we włoskiej restauracji nie powinno się również posypywać parmezanem makaronu z owocami morza. Włosi po prostu nie dodają sera do tego rodzaju makaronów.

Jak nie podpaść Niemcom?
To, że po niemieckich autostradach kierowcy mogą jeździć zdecydowanie szybciej niż w Polsce, nie oznacza, że również piesi mają tam większe przywileje. Przekraczając przejście dla pieszych na czerwonym świetle można być pewnym, że poza otrzymaniem mandatu od policjanta, stojący obok Niemcy obdarzą spieszącego się przechodnia pełnym dezaprobaty spojrzeniem. Podczas pobytu w niemieckiej restauracji nie trzeba czekać na kelnera, aż wskaże, przy którym stoliku można usiąść. Poza tym warto też wiedzieć, że Niemcy często jedzą wspólnie, więc nie należy się dziwić, jeśli do stolika przysiądą się nieznajomi. Osoby, które choć trochę znają język niemiecki i zamierzają posługiwać się nim podczas wakacji w Niemczech, powinny pamiętać, żeby używać formy grzecznościowej „Sie” zamiast formalnego „du” zwracając się do ludzi, których nie znają.

Jakich zachowań unikać we Francji?
Francuzi nie należą do narodów, które biegle posługują się językiem angielskim, a w dodatku wielu z nich nawet nie chciałoby się nim posługiwać. Lepiej nie zaczynać rozmowy po angielsku, a jeśli nie zna się innego języka, to warto zapytać, czy dana osoba mówi po angielsku używając zwrotu „Parlez-vous anglais?”. Francuzi uwielbiają jedzenie. Podstawowym elementem francuskiej kultury jest siedzenie i delektowanie się każdym kęsem. Żeby uniknąć krzywych spojrzeń przechodniów, nie należy biec przez miasto, pochłaniając w pośpiechu drugie śniadanie. Natomiast podczas spożywania posiłku w większej grupie, nie powinno się podnosić widelca, dopóki ktoś nie powie „bon appétit”, co nie tylko znaczy smacznego, ale jest też wyraźnym sygnałem, że można zacząć jeść.

Na co warto zwrócić uwagę w Hiszpanii?
Pora obiadowa w Hiszpanii nie zaczyna się wcześniej niż o godzinie drugiej po południu, a kolację często spożywa się późnym wieczorem, nawet po dziesiątej. Natomiast imprezy w Hiszpanii zaczynają się o porze, w której w innych krajach ludzie zaczynają wracać do swoich domów po nocnych balangach. Przebywając tam, lepiej przestawić zegar biologiczny i dostosować się do hiszpańskich zwyczajów. Ze względu na popołudniową drzemkę, czyli sjestę, sklepy w Hiszpanii często są nieczynne między godziną drugą a piątą po południu. W większych miastach i na północy kraju sprzedawcy zdecydowanie rzadziej zamykają butki na rzecz drzemki, jednak warto powstrzymać się od pukania do nieczynnego sklepu, ponieważ można obudzić śpiącego sprzedawcę.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI