Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

shutterstock
shutterstock
19 sierpnia 2014 in Styl Życia by redakcja

Jak spędzać w Polsce wakacje w zgodzie z naturą?

Rośnie świadomość Polaków odnośnie ekologii i ekologicznego trybu życia. Dzięki temu coraz więcej z nas decyduje się również na spędzenie wakacji w stylu „eko”, co bezpośrednio wiąże się z unikaniem zatłoczonych kurortów i odpoczynkiem od pełnych spalin miast. Dokąd najlepiej się udać?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Ekologiczny urlop

Urlop na łonie natury stanowi atrakcyjną alternatywę dla spędzania wczasów w zatłoczonym i często mało przyjaznym kurorcie turystycznym, zwłaszcza dla osób, które żyją w zgodzie z ekologicznymi ideami. Polska staje się coraz popularniejszym kierunkiem wypoczynkowym, dlatego największe kurorty co rok przepełniają się turystami. Ministerstwo Sportu i Turystyki wskazuje, że w ubiegłym roku nasz kraj odwiedziło 15,8 mln turystów – o 7 proc. więcej niż w 2012. Jak będzie w tym roku? „Mamy nadzieję, że 2014 rok także uda się zamknąć wzrostem liczby turystów. Szacujemy, że powinno być to ok. 3-4 proc.” – mówi wiceminister sportu i turystyki, Katarzyna Sobierajska w rozmowie z Newserią Biznes.

Wzrost liczby turystów w Polsce jest korzystny dla gospodarki i drobnych przedsiębiorców prowadzących sezonowy biznes, ale z drugiej strony oznacza, że wypoczynek nad polskim morzem czy w górach, w znanych miejscowościach turystycznych, nie przyniesie nam relaksu w ciszy i spokoju.

W poszukiwaniu miejsc na mapie Polski, gdzie możemy wypocząć z dala od turystycznego tłoku, możemy trafić m.in. w Bieszczady. Zwłaszcza poza sezonem, w październiku i listopadzie możemy do woli podziwiać ten region bez asysty tysięcy urlopowiczów. W Bieszczadach warto wybrać się do:

  • Sanoka, gdzie mieści się Skansen i Muzeum Budownictwa Ludowego;
  • Ustrzyk Dolnych, stolicy Bieszczad, choć tu może być już więcej turystów niż w mniejszych miejscowościach w okolicy;
  • Żłobka, małej miejscowości, gdzie można zobaczyć m.in. hodowlę danieli i łowisko pstrągów;
  • Czarnej, niewielkiej miejscowości z cerkwią drewnianą;
  • Lutowisk, gdzie można podziwiać panoramę Lutowisk i ukraińskie Bieszczady.

Jeśli więc zależy nam, aby odpocząć od ludzi, odciąć się od cywilizacji i ciągłej gonitwy, jaka nieodłącznie towarzyszy nam w dużych miastach, powinniśmy wybrać się na urlop tam, gdzie panuje harmonia człowieka z naturą. Z dala od typowo turystycznych regionów Polski można też znaleźć interesujące atrakcje. Wystarczy rozbić namiot na campingu i wypoczywać, poznając tajemnice przyrody. Polscy turyści w porównaniu z Niemcami czy Francuzami znacznie rzadziej wybierają taki model wakacji. W 2011 roku w badaniu CBOS zaledwie 7 proc. badanych zadeklarowało chęć spędzenia urlopu na kempingu lub polu namiotowym, podczas gdy w Danii tę formę wypoczynku wybiera aż 43 proc. urlopowiczów.

Ekologiczna edukacja

Warto, aby elementem wakacji spędzanych w zgodzie z naturą – szczególnie z małymi dziećmi – były również wycieczki krajoznawcze, pozwalające przykładowo na poszerzanie wiedzy dotyczącej produkcji energii z odnawialnych źródeł. Będąc w okolicach Góry Kamieńsk, gdzie mieści się jedna z największych w Polsce elektrowni wiatrowych, można skorzystać z programu rozrywkowego oferowanego turystom. Obejmuje on m.in. udział w projekcji filmów edukacyjnych Discovery Science, zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie czy przejazd kolejką linową i torem saneczkowym, który został urządzony na stoku Góry Kamieńsk. Odwiedzający mogą ponadto dowiedzieć się, w jaki sposób szacowana jest cena prądu w PGE Polska Grupa Energetyczna wytwarzanego z odnawialnych źródeł oraz poznać tajniki produkcji energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI