Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
26 listopada 2015 in Styl Życia by redakcja

Jak spędzamy andrzejkowy wieczór?

Dawniej wierzono, że przedostatnia listopadowa noc, przypadająca w wigilię św. Andrzeja, miała magiczną moc. Dzisiaj to raczej dobra okazja do zabawy w klubie, a andrzejkowe wróżby traktowane są już mniej poważnie. 

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Ipsos na zlecenie wonga.com¹ pokazują, że zwyczaj andrzejkowych zabaw jest wśród Polaków dość popularny – zdecydowana większość badanych (64%) uważa, że Andrzejki to świetna okazja do zabawy, a prawie jedna trzecia z nas (31%) planuje w tym roku wziąć w nich udział. Co ciekawe, aż 12% ankietowanych uznaje, że w Andrzejki dobrze bawi się tylko Andrzej.

Chętnie wróżymy sobie przyszłość – a czy wierzymy w spełnienie przepowiedni? Okazuje się, że Polacy są dość sceptycznie nastawieni do andrzejkowych wróżb – zaledwie 15% badanych wierzy w ich spełnienie, a tylko 8% uważa, że Andrzejki to dobra okazja do poznania przyszłości. Tak mówią statystyki. Nie wiadomo, ilu z nas boi się przyznać, że po cichu trzyma kciuki za przepowiedziany we wróżbach ślub czy wygraną na loterii.

Z wielu tradycyjnych wróżb, które kiedyś odprawiano w andrzejkowy wieczór, do dzisiaj przetrwały tylko nieliczne. Najbardziej popularną zabawą jest bez wątpienia lanie wosku do wody przez dziurkę  od klucza. To ulubiona wróżba 41% Polaków. Większość z nas niecierpliwi się, czekając na swoją kolej, żeby wlać roztopiony wosk do miski. Próbując odczytać przyszłość z powstałej na wodzie bryłki, nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie odbyliśmy rytuał oczyszczenia ze złej energii, który symbolizowany jest przez przelewanie cieczy przez klucz.

Pozostałe zwyczaje nie są już tak popularne. Na drugim miejscu wśród przyjętych obrządków uplasowało się wróżenie z fusów po herbacie (5% wskazań), polegające na odszukiwaniu wśród herbacianych liści ukrytych symboli. Dla 4% ankietowanych ulubioną wróżbą jest ustawianie butów w rzędzie i ich przesuwanie w kierunku drzwi. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg, najszybciej weźmie ślub. Na czwartym miejscu wśród najbardziej lubianych wróżb znalazło się wróżenie z obierek po jabłkach (3% wskazań). Zgodnie z tradycją obrana skórka jabłka rzucona za siebie ułoży się w pierwszą literę imienia przyszłej żony lub męża. Najmniej popularnym andrzejkowym zwyczajem okazało się wróżenie z talerzy, wybrane przez 2% ankietowanych, polegające na losowaniu talerza z ukrytym pod nim symbolem. Wybrany pierścionek oznacza ślub, kwiatek to panieństwo, a różaniec – klasztor.

Andrzejkowy wieczór to doskonała okazja do spotkań z przyjaciółmi lub rodziną. Wspólne wróżenie jest przecież świetną zabawą, nie tylko dla dzieci. Ile planujemy wydać na andrzejkowe zabawy w tym roku? Okazuje się, że Polacy wcale nie zamierzają oszczędzać!

Wyniki badania pokazują, że aż 44% z nas planuje na ten cel przeznaczyć od 100 do 300 zł. 38% badanych nie zamierza przekroczyć kwoty 100 zł, a zaledwie 14% myśli o sumach większych niż 300 zł. Bez względu na to, czy andrzejkowe wróżby są dla nas jedynie przyjemnym zwyczajem, czy też wierzymy w ich spełnienie, pamiętajmy że najbardziej liczy się udana zabawa w gronie najbliższych i nie przejmujmy się zbytnio, jeżeli nasze przepowiednie okażą się inne niż byśmy tego chcieli.

¹ Badanie przeprowadzone metodą CAWI w październiku 2015, n=800, próba reprezentatywna użytkowników Internetu, w wieku 20-55 przez Ipsos na zlecenia wonga.com; mat.pras.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI